28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 26 czerwca 2019

Ocena: 5
947

Od nas zależy, jak wiarę w Chrystusa będą przyjmować i rozumieć inni.

- teksty czytań -

Fot. Pexels/ CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Pieczyńska

Pierwsze czytanie: Rdz 15, 1-12.17-18

Widzenie Abrahama, podczas którego rozmawia on z Panem, poprzedza jedną z najciekawszych relacji o zawarciu przymierza pomiędzy Bogiem Stwórcą a człowiekiem. Pan składa Abrahamowi obietnicę, dotyczącą przyszłości jego rodu, zobowiązuje się do jej dochowania. Zdejmuje z niego i jego żony Sary piętno bezdzietności. Czyni Abrahama ojcem narodu, który obejmie w posiadanie rozległe ziemie, ale przede wszystkim czyni go ojcem wielkiej religii monoteistycznej, z której wykształcą się dwie nowe, a wszystkie swoim zasięgiem obejmą cały świat. Następuje opis przejścia dymu i ognia pomiędzy rozpłatanymi ciałami zwierząt ofiarnych na znak przyjęcia warunków umowy, gdzie dym i ogień są przedstawieniem Boskiej strony przymierza. Jahwe inicjuje przymierze, zaprasza do niego i składa obietnice, które wypełnią się w osobie patriarchy i jego potomstwa.  
    Abraham stał się ojcem około 15 milionów Żydów, ponad 2 miliardów chrześcijan i półtora miliarda muzułmanów. Dziś, kiedy wyznawcy trzech wielkich religii nadal nie mogą odnaleźć wspólnego języka, „zgadzają się (…), że Abraham zajmuje tak ważne miejsce, ponieważ jest pierwszym człowiekiem, który zrozumiał, że istnieje tylko j e d e n Bóg. To jego największy wkład w rozwój cywilizacji i wspólny kapitał wszystkich religii Abrahama” (Bruce Feiler, Abraham. Podróż do źródła trzech religii, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie 2005, str. 12-13).

Psalm responsoryjny: Ps 105, 1-2.3-4.6-7.8-9

Psalm z dzisiejszej liturgii jest hymnem na cześć Boga Jahwe, wychwalającym Go za całą historię zbawienia narodu wybranego. To również wezwanie dla nas, zwłaszcza obecnie, gdy chrześcijaństwo jest nieustannie atakowane przez siły zła. Sławcie Pana, wzywajcie Jego imienia, (…) zawsze pragnijcie być w Jego obecności.

Ewangelia: Mt 7, 15-20

Żyjemy w czasach, kiedy wszyscy, niezależnie od wieku, pochodzenia czy wykształcenia, jesteśmy poddawani nieustającej, systematycznej indoktrynacji, zmierzającej do jednego celu - wykorzenić Boga z ludzkich serc, wystawić Go poza nawias życia, sprawić, by człowiek umiał, ale przede wszystkim, by świadomie chciał obywać się bez Niego. Jesteśmy katolikami z urodzenia i z wyboru, i od naszej osobistej postawy, od dawania świadectwa przynależności do Chrystusa zależy, jak tę wiarę będą przyjmować i rozumieć inni. Gdy umiemy odczytać intencje sił atakujących Kościół, gdy zło jest dla nas wyraźne i czytelne, gdy niemal można nazwać je po imieniu, nie mamy problemu z jego oceną i w efekcie z odrzuceniem go. O ileż trudniej jest umieć je rozpoznać, kiedy kryje się pod płaszczykiem różnych społecznych inicjatyw, pod pięknymi, chwytliwymi hasłami, kiedy tak chętnie i często odwołuje się do zdewaluowanego już słowa „wolność” czy „demokracja”, kiedy odwołuje się do naszych sumień.
    Powinniśmy tak żyć, aby nasze życie, przepojone wiarą, przynosiło prawdziwe owoce w postaci nawróceń, naprawy życia i wzajemnych relacji. Niemniej jednak musimy nieustannie zachowywać czujność i ostrożność w akceptowaniu tego wszystkiego, co oferuje współczesny świat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter