12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 9 stycznia 2020

Ocena: 4.96667
1792

Trzeba tylko zaufać Panu. Nie lękajmy się, bo On zawsze jest przy nas, nigdy o nas nie zapomina i nie pozostawia samych sobie.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

   Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Konrad Sadkowski

Pierwsze czytanie: 1 J 4, 11-18

Święty Jan w swoim Liście zapewnia nas o odwiecznej, nieustającej miłości Boga Ojca do każdego człowieka, ale jednocześnie poucza, że miłość ta niesie ze sobą konkretne wymagania i zobowiązania dla nas. Winniśmy miłować naszych bliźnich. Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, obdarowując go swoją ojcowską miłością. Zesłał swego Syna, aby On stał się naszym Bratem i odkupił nas od grzechu. We wzajemnych relacjach międzyludzkich powinniśmy, zatem wypełniać Chrystusowe przykazanie o miłości bliźniego. Powinniśmy wierzyć w moc miłości, przebaczenia i miłosierdzia i przyjąć, że nie ma takiego zła, którego nie można naprawić. Bezwzględne zaufanie w Bożą obecność w naszym życiu i Bożą opiekę pozwoli oddalić od nas wszelki strach i trwogę. Pan nam błogosławi, jeżeli tylko czynimy to, co jest zgodne z Jego wolą.

Zastanówmy się nad naszymi osobistymi postawami, nad naszym zachowaniem względem bliźnich. Czy z dobrocią i miłością odnosimy się do drugiego człowieka? Czy jako ojciec, matka dajemy właściwe wzorce chrześcijańskiego życia swoim dzieciom?

Psalm responsoryjny: Ps 72, 1b-2.10-11.12-13

W biblijnym Izraelu władca nigdy nie osiągnął pełni władzy królewskiej, jaką posiadali królowie w innych krajach. Zawsze był przedstawicielem Boga na ziemi, mającym za zadanie wypełniać Jego wolę. Jednak odmiennie od innych narodów tylko w Izraelu otoczony był nieustanną opieką Jahwe i pozostawał w nieustannej relacji z Nim poprzez proroków, przekazujących mu wolę Boga i obdarzony był Jego łaską. Władca idealny, o którego modli się psalmista, będzie władcą doskonałym, traktującym wszystkich ludzi sprawiedliwie, dbającym o najuboższych.

Ewangelia: Mk 6, 45-52

Po nakarmieniu tłumu uczniowie udali się w podróż powrotną, Jezus zaś oddalił się na modlitwę. Możemy uznać to za pragnienie złożenia Ojcu dziękczynienia po cudzie rozmnożenia chleba i ryb. Zastanówmy się, jak często pamiętamy o tym, aby podziękować Panu Bogu za pomoc, którą od Niego otrzymaliśmy. Jesteśmy przecież Jego dziećmi, o które się troszczy i otacza miłością. Czy nie jest czasem tak, że zachowujemy się w sposób egoistyczny, skupiając się jedynie na sobie, uważając, że wszystko nam się należy?

Dzisiejsza Ewangelia zawiera też inny ważny element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Jezus objawia się jako władca i pogromca natury. Podczas nocnej podróży uczniowie z powodu silnego wiatru nie mogli dać sobie rady z wiosłowaniem. Jezus przyszedł do nich po falach jeziora i uciszył wody, dzięki czemu mogli bezpiecznie dopłynąć do brzegu. To nauka dla nas, że z Bożą pomocą możemy pokonać wszystkie piętrzące się przed nami trudności. Trzeba tylko zaufać Panu. Nie lękajmy się, bo On zawsze jest przy nas, nigdy o nas nie zapomina i nie pozostawia samych sobie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter