20 stycznia
poniedziałek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 9 września 2019

Ocena: 5
657

Może się okazać, że nawet poprzez źle rozumianą pobożność i trzymanie się własnych schematów mogę nie zauważyć Boga, który chce uzdrowić mnie właśnie dziś.


-teksty czytań-

fot. pixabay/ cco

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Mateusz Mickiewicz

Pierwsze czytanie: Kol 1,24-2,3

Czy męce Pana Jezusa czegoś brakowało? Chociaż św. Paweł pisze, że ,,dopełnia braki udręk Chrystusa”, z pewnością ma świadomość, że męka Mistrza, którego spotkał pod Damaszkiem, była czynem wystarczającym do zadośćuczynienia za nasze grzechy. Apostoł pisze List do wspólnoty w Kolosach, będąc w więzieniu, stąd zaliczamy ten list do tzw. ,,listów więziennych”. Mimo fizycznego zamknięcia, Paweł jest nieugięcie przekonany o swoim powołaniu: ma ,,wypełnić posłannictwo głoszenia słowa Bożego”. To może być pierwsze pytanie do naszej modlitwy – czy nawet w trudnych warunkach, w poczuciu niesłusznego oskarżenia, w doświadczeniu bólu fizycznego, psychicznego czy duchowego, jestem wierny swojemu powołaniu? Czy w każdych okolicznościach wierzę Panu, który sam powiedział: ,,Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mt 10, 22)? Dzisiejsze słowa o udziale Apostoła w męce Chrystusa może nam pomóc zrozumieć fragment innego ,,listu więziennego” - do Filipian. Św. Paweł pisze w nim: ,,Moim celem jest poznanie Chrystusa, zarówno przez doświadczenie mocy Jego zmartwychwstania, jak i przez udział w Jego cierpieniach” (Flp 3, 10). Apostoł sam doświadcza w swoim posługiwaniu, że aby w pełni zjednoczyć się z Chrystusem, musi współodczuwać z Nim nie tylko chwile światła i radości, ale przejść także doświadczenie nocy i ciemności.

Psalm responsoryjny: Ps 62,6-7.9

Ciekawe jest to, że psalmista zwraca się w tym psalmie do swojej duszy. W pewien sposób napomina sam siebie, jednak nie na podstawie własnej mądrości, ale opierając się na słowie Bożym. Różne są przyczyny niepokoju naszej duszy, ale może zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, że często są to pokusy. One są dla nas szczególnym utrapieniem, nieraz nawet tym bardziej, im bliżej chcemy być Pana Boga. Z pomocą przychodzi nam św. Bazyli Wielki, który w takich słowach komentował dzisiejszy psalm: ,,Tu prorok wyjaśnia, czym jest zbawienie: Bogiem naszym jest Syn Boży, On jest Zbawicielem świata. On kończy wzburzenie, jakie wnosi w dusze pokusa” ([w:] Psałterz Grecki, tł. H. Paprocki, Wydawnictwo M, Kraków 2017, s. 231). Pan jest z nami!
 
Ewangelia: Łk 6,6-11

Szabat, dzień święty u Żydów, który swój początek bierze od dnia, w którym Bóg odpoczął po stworzeniu świata, z czasem został obwarowany wieloma przepisami. Niejednokrotnie były one trudne czy wręcz niemożliwe do wykonania, stąd, poprzez różne interpretacje, próbowano te przepisy w jakiś sposób "obejść”. Faryzeusze tak ściśle trzymali się litery Prawa, że przestali już zauważać drugiego człowieka. Pan Jezus zatem przełamuje ich utarte schematy, czyni cud, chociaż tego "dzisiaj nie wolno”. Warto dziś zapytać siebie na modlitwie: czy pozwalam Chrystusowi działać tak, jak On chce? Czy nie stawiam Mu warunków, ograniczeń? A niebezpieczeństwo takiej postawy jest duże. Bo może się okazać, że nawet poprzez źle rozumianą pobożność i trzymanie się własnych schematów mogę nie zauważyć Boga, który chce uzdrowić mnie właśnie dziś.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

 Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
Dziś w Kościele: poniedziałek, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Sm 15,  16 -23; Ps 50 (49), 8- 9.16b-17. 21 i  23; Mk 2, 18 -22
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -