9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - sobota II tygodnia Adwentu

Ocena: 5
532

Świat, który nie przyjmuje proroków w swoim czasie, nie przyjmuje także Chrystusa.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, ks. dr Leszek Rasztawicki

Pierwsze czytanie: Syr 48, 1-4. 9-11

Syrach, w krótkim przedstawieniu życia Eliasza, jego działania, jak i powrotu do Boga, ukazuje całą jego misję w obrazie ognia. Płonący ogień wyraża istotę powołania Eliasza. Eliasz to prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia. Został on wzięty do nieba w wirze ognia, na wozie zaprzężonym przez ogniste rumaki. Ogień w przepowiadaniu prorockim pełni funkcję oczyszczającą. Ogniem jest Słowo Boga, które pragnie wypalić serca ludzkie z wszystkiego, co złe i grzeszne. Zło nie może się ostać w spotkaniu ze Świętym Bogiem. Miłość i miłosierdzie Boga to naturalna konsekwencja wypalania zła już na ziemi, aby uniknąć ognia czyśćcowego. Figura starotestamentalnego ognia gniewu Bożego jest słusznym i naturalnym działaniem sprawiedliwości i miłosierdzia Bożego. Nic, co nieczyste, nie może wejść do nieba!

Modlitwa i skupienie adwentowe to wyraz ogromnej tęsknoty za Bogiem. Pragnienie, aby Bóg już tutaj na ziemi królował w naszych sercach, rodzinach, parafiach, instytucjach, ojczyźnie i na całym świecie. Jest to wołanie i tęsknota ludu Bożego, aby Stwórca oczyścił nas i cały świat ze złych skłonności. Niech w nas w czasie adwentowym zapali się płomień Bożej miłości i gorliwości do wypełniania naszego chrześcijańskiego powołania w Chrystusie.

Psalm responsoryjny: Ps 80 (79), 2ac i 3b. 15-16. 18-19

Psalm 80 jest wołaniem o pomoc w nieszczęściu nie tylko jednostki, ale całego narodu. Jest to modlitwa wspólnoty narodowej, która prosi o interwencję swego Boga. Lud jest przekonany, że wszystko, co otrzymał, jest zasługą Boga i wypływa z Jego niekończonego miłosierdzia. Naród nazywa Boga Pasterzem Izraela. Dobry Pasterz może zapewnić pokarm i opiekę. Naród pragnie całkowicie oddać się trosce i prowadzeniu Bożemu. Ze swojej strony obiecuje wierność i uwielbienie Boga. Psalm jest prośbą, by Bóg odnowił całe stworzenie w swojej miłości. Bez Boga człowiek i świat umierają.

Ewangelia: Mt 17, 10-13

Prorok jak Eliasz, który przyjdzie na końcu czasów, był zapowiadany przez proroków i tradycję. Ten, który przychodzi w duchu i misji Eliasza, jest ostatnim ogniwem nawoływania do nawrócenia przed przyjęciem Mesjasza. Jakże trudno Go dostrzec, gdy posiada się fałszywy obraz Boga. Wyczekiwanie adwentowe to rozpoznanie czasu Jego przyjścia. Prorocy przychodzili, a oni ich mordowali i zabijali. Przyszedł Eliasz i z nim postąpili w podobny sposób. Świat, który nie przyjmuje proroków w swoim czasie, nie przyjmuje także Chrystusa. Proroctwa w znakach, wydarzeniach i ludziach zapraszają nas na drogę nawrócenia. Każdego dnia słyszymy słowo prorockie oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Iluż ludzi wciąż nie wierzy i nie przyjmuje tego proroctwa i zaproszenia!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter