24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krzyżu święty nade wszystko

Ocena: 0
144

Zginął, bo odmówił podpalenia krzyża. Dziś Ignacy Trenda jest kandydatem na ołtarze

Uroczystości przy grobie sł. Bożego Ignacego Trendy, fot. www.parafialelow.kielce.opoka.org.pl

Przy parafialnym kościele w Lelowie, ok. 30 km od Częstochowy, znajduje się nietypowy grób. Spoczywa w nim 4 mężczyzn, wśród nich 57-letni Ignacy Trenda. Historia grobu sięga pierwszych dni wojny, kiedy 2 września 1939 r. Niemcy dotarli do Częstochowy. Dzień później Niemiecka 2 Dywizja Lekka, działająca w składzie XV Korpusu 10 Armii, wkroczyła do Lelowa. Wczesnym rankiem 4 września, ok. godz. 4.30, polscy żołnierze z 7 Dywizji Piechoty, wycofując się z Częstochowy, zaatakowali Niemców. Działając z zaskoczenia, zyskali przewagę, ale Niemcy odparli atak. W odwecie przystąpili do niszczenia miasteczka.

Spalili 80 proc. zabudowań, domów, stodół i obór. Zginęło kilkunastu mieszkańców. Grupie mężczyzn Niemcy nakazali przynieść do kościoła słomę z najbliższej stodoły i ułożyć w kruchcie pod krzyżem. Grożąc zastrzeleniem, nakazali Ignacemu Trendzie podpalić słomę i krzyż. Jak relacjonowali świadkowie, mężczyzna miał powiedzieć: „Jezusicku kochany, ja Cię podpalał nie będę”. Zginął od strzału w brzuch. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły