24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milczenie Józefa

Ocena: 0
3574
Św. Józef niczego bardziej nie pragnął jak tylko tego, aby wypełniła się w jego życiu wola Boża. Tylko człowiek pokorny może dojść do takiej doskonałości. W opis narodzin Jezusa Chrystusa wpisuje się dziś św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Ewangelista nazywa go człowiekiem prawym, a bł. Jan Paweł II napisze w adhortacji Redemptoris custos, że stał się on szczególnym powiernikiem tajemnicy „od wieków ukrytej w Bogu” (por. Ef 3,9).

Św. Józef był wyjątkowo zjednoczony z Bogiem, bo uwierzył, że Maryja nosi w swym łonie dziecko poczęte za sprawą Ducha Świętego. Oblubieniec Matki Bożej przyjął z ufnością Boży zamysł. Zaufał Najwyższemu.

Maryja po swoim Fiat wypowiedzianym Bogu, gdy nosi już w sobie tajemnicę macierzyństwa, ujawnia się wobec ludzi i współmałżonka jako brzemienna. To moment próby wiary dla Józefa.

„Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1,20). Te słowa anioła Pańskiego były potrzebne Józefowi, aby w chwili, kiedy szuka drogi wyjścia z sytuacji po ludzku niezrozumiałej i kłopotliwej, miał odwagę zaufać Bogu.

Założycielka Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus sł. Boża m. Teresa Kierocińska napisała, że „trzeba bezwzględnie pracować nad zdobyciem pokory gruntownej, która wszystko widzi z woli Bożej pochodzące cokolwiek ją spotyka. Niczego nie pragnie, tylko Pana Jezusa – ale w czynach. Cnoty uwydatniają się w czynach. Kiedy nas przeciwności spotykają, a my ciche, spokojnie cierpliwe, jakby nas nic nie spotkało – tak w tych przeciwnościach się zachowamy, wtedy możemy o takich duszach powiedzieć, że kochają Pana Jezusa”.

Św. Józef niczego bardziej nie pragnął jak tylko tego, aby wypełniła się w jego życiu wola Boża. Tylko człowiek pokorny może dojść do takiej doskonałości.

Dzisiejsza Ewangelia to spotkanie wiary Maryi i wiary Józefa. W posłuszeństwie wiary, tak jak Abraham, przyjął Józef plan Boży. Znamienne jest także milczenie Józefa. Ewangelie nie zapisały żadnego słowa, jakie wypowiedział.

W jednej z katechez Benedykt XVI zauważył, że milczenie jest nieodłączną częścią modlitwy. „Cisza może wydrążyć przestrzeń wewnętrzną w głębi nas samych, aby zamieszkał tam Bóg, aby Jego Słowo w nas trwało, aby miłość do Niego zakorzeniła się w naszym umyśle i sercu oraz ożywiała nasze życie” – tak mówił Benedykt XVI na spotkaniu z wiernymi 7 marca 2012 roku.

Verbo crescente, verba deficiunt (kiedy Słowo Boga wzrasta, ludzkie słowa słabną) – napisał św. Augustyn [Mowa 288,5; Mowa 120,2]). W czas Bożego Narodzenia wzorem Józefa i Maryi trwajmy w kontemplacji i modlitwie.

ks. Rafał Leśniczak
Autor jest kapłanem archidiecezji łódzkiej
Idziemy nr 51/52 (432), 22/29 grudnia 2013 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter