1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość nieprzyjaciół

Ocena: 0
2147

W „Zapiskach więziennych” Prymasa ujawnia się jego stosunek do tych, którzy byli odpowiedzialni za jego niesprawiedliwe uwięzienie i strzegli go w jego odosobnieniu.

fot. xhz

Cela Prymasa Tysiąclecia w Rywałdzie

Gdy chodzi o relacje międzyludzkie, nam chrześcijanom przychodzi natychmiast na myśl przykazanie miłości, które winno być przewodnią normą naszego postępowania wobec innych. Miłować bliźnich, przyjaciół, dobroczyńców i modlić się za nich – to doskonale rozumiemy i wszyscy to, w większym lub mniejszym stopniu, czynimy. Tak samo jest czymś spontanicznym, że powodowani współczuciem modlimy się za cierpiących i prześladowanych, że pomagamy im. Natomiast staje się to trudne, gdy chodzi o tych, którzy nas prześladują, wyrządzają nam krzywdę, obrażają nas. Z takimi właśnie ludźmi miał do czynienia w więzieniu kard. Stefan Wyszyński.

W mojej posłudze kapłańskiej nieraz doświadczałem, jak trudno niektórym ludziom przebaczyć wyrządzoną im krzywdę. Nie potrafią pohamować chęci odwetu i zemsty. Nierzadko musiałem im uświadamiać, że jeżeli nie wybaczamy, to w Modlitwie Pańskiej modlimy się o to, aby i Pan Bóg nam nie wybaczył: „Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy”. Pan Jezus natomiast domaga się nie tylko przebaczenia, ale i czegoś więcej: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (Mt 5,43-44, Łk 6,27-28), czyli nie mamy nienawidzić naszych wrogów, krzywdzicieli, prześladowców, lecz mamy ich miłować i modlić się za nich. Owszem, przebaczenie jest już jakimś znakiem miłości nieprzyjaciół, ale jej nie wyczerpuje.

Miłować i modlić się. Nie chodzi w słowach Pana Jezusa o dwie różne rzeczy, ale o jedną rzeczywistość. To właśnie miłość do prześladowców i tych, którzy nas nienawidzą, ma być powodem naszej modlitwy za nich, a nasza modlitwa za nich ma być owocem tejże miłości. Mamy się za nich modlić, ponieważ Pan Jezus stał się człowiekiem dla zbawienia wszystkich. On więc chce, „by wszyscy ludzie zostali zbawieni” (1Tm 2,4) a nie tylko my i nasi bliscy.

 


POSTAWA PRYMASA

Ci, którzy byli odpowiedzialni za uwięzienie kard. Wyszyńskiego i którzy strzegli go w odosobnieniu, nie byli ludźmi mu życzliwymi. Przeciwnie, zaliczali się do jego nieprzyjaciół. Jaki był jego stosunek do nich?

Od samego początku swej więziennej przygody Prymas jasno precyzował swoje nastawienie w tym względzie. W dniu aresztowania w Rywałdzie napisał: „Nie mogę mieć żalu do nikogo. Chrystus nazwał Judasza »przyjacielem«. Nie mogę mieć żalu do tych panów, którzy mnie otaczają”. Miesiąc później: „Ale tę chęć okazania mi swojej przewagi wybaczam swoim opiekunom. Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. Na zakończenie roku 1953 napisał: „Ostatni dzień roku nakazuje mi uczynić choćby krótki rachunek sumienia z przewodniej cnoty – miłości. Pragnę być jasny. Mam głębokie poczucie wyrządzonej mi przez Rząd krzywdy (…). Pomimo to nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się (…), że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mojego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi, i nawet tych, którzy chcą uważać mnie za swego nieprzyjaciela, zamieniać w uczuciach za braci”. W pierwszym dniu nowego roku 1954: „Pragnę zachować treuga Dei ze wszystkimi. Odnawiam najlepsze swoje uczucia dla wszystkich ludzi. Dla tych, co mnie teraz otaczają najbliżej. I dla tych dalekich, którym się wydaje, że decydują o moich losach (…). Do nikogo nie mam w sercu niechęci, nienawiści czy ducha odwetu. Pragnę się bronić przed tymi uczuciami całym wysiłkiem woli i pomocą łaski Bożej. Dopiero z takim usposobieniem i takim uczuciem mam prawo żyć. Bo tylko wtedy życie moje będzie budowało Królestwo Boże na ziemi”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter