28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja jej życia

Ocena: 0
1600

Siostra Michèle ma w sobie niezwykły talent do wychodzenia naprzeciw, do otaczania rozmówcy atmosferą serdeczności i zrozumienia.

fot.pixabay.com/CC0

Bardzo długo nie wiedziałam, jak naprawdę nazywa się s. Michèle. I bez tego lubimy się spotkać – cóż z tego, że raz na rok, albo i rzadziej – porozmawiać, wymienić myśli i nadzieje, złożyć sobie życzenia Bożego błogosławieństwa. Siostra Michèle ma w sobie niezwykły talent do wychodzenia naprzeciw, do otaczania rozmówcy atmosferą serdeczności i zrozumienia. Słowo „ekumenizm” w ustach s. Michèle w ogóle się nie pojawia, siostra po prostu jest żywym dowodem Pana Boga na to, czym jest postawa ekumeniczna i do czego jest nam potrzebna.

Wiedziałam, owszem, że s. Michèle przyjeżdża ze Szwajcarii, gdzie należy do Wspólnoty Grandchamp. „Grandchamp. Ekumeniczne powołanie do modlitwy i pojednania między chrześcijanami, narodami, religiami i kulturami w pełnej szacunku jedności ze stworzeniem.” Takie zdania – statutowe i informacyjne – urzekły ponad pół wieku temu s. Michèle. Wtedy, jako Irene Müller, wstapiła – jako pierwsza Niemka, z półżydowskimi korzeniami – do tej ewangelickiej wspólnoty. Urodziła się w 1934 r. w Kolonii, w dzielnicy Lindenthal, opodal domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek, w którym wtedy jeszcze mieszkała s. Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein, dziś święta patronka Europy. Siostra Michèle uznała ją – jak mówi – „za wielką mistrzynię swego życia duchowego”.

Wspólnota Grandchamp jest, można powiedzieć, żeńską odmianą francuskiej Wspólnoty Taizé, jest od niej nawet nieco starsza (obie narodziły się już w latach 30. ubiegłego wieku). Tyle że Taizé jest już w Polsce oswojone, a „ewangelickie zakonnice” ze Szwajcarii są całkowicie nieznane. Tymczasem Jan Paweł II już w 1995 r. poprosił przeoryszę z Grandchamp, s. Minke de Vries, o medytacje Drogi Krzyżowej do rzymskiego Koloseum. Książka s. Minke „Owoce łaski. Ekumeniczne doświadczenie wspólnoty z Grandchamp” ukazała się dwa lata temu po polsku, w przekładzie pani prof. Marty Grzywacz z Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Siostra Michèle nie ustaje w modlitwie, medytacji i działaniu. Od kilku lat, choć w jej wieku jest to coraz trudniejsze, organizuje w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy milczące rekolekcje dla przyjaciół Grandchamp. W maju 2017 r., podczas medytacji ekumenicznej na terenie byłego obozu dotarła do miejsca, gdzie stało krematorium, w którym 9 sierpnia 1942 r. zostało spalone ciało Edyty Stein. Znalazła kwitnące – choć mocno okaleczone – drzewo jabłoni.

Kiedy Polska Rada Chrześcijan i Żydów obdarzyła s. Michèle tytułem „Człowiek Pojednania”, uroczystość – na prośbę laureatki – odbyła się 4 sierpnia 2019 r. właśnie w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Pani prof. Marta Grzywacz przygotowała dla wszystkich gości pamiątkowy obrazek – z tąż właśnie kwitnącą jabłonka – i tekstem Edyty Stein: „Bez przemiany cierpienia w radość ciężar życia byłby pozbawiony sensu. To, co w oczach świata wydaje się słabe, Bóg uczynił mocnym. To stanowi nadzieję mego życia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter