6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Napęd, by nieść Chrystusa

Ocena: 3.4
1057

Jeden dzień w białym tygodniu może być poświęcony duchowemu i materialnemu wsparciu misji. - mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, w rozmowie z Barbarą Stefańską

fot. episkopat.pl

W jaki sposób akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji” pomaga głębiej przeżyć Pierwszą Komunię Świętą?

Eucharystia jest darem, nie jest nam dana jako coś, co nam się należy. Jezus ofiaruje nam siebie i my też możemy złożyć ofiarę z siebie samych oraz z tego, co mamy. Przełamujemy hostię jako kapłani, żeby ją podzielić, a nie wziąć dla siebie. Ma to wymiar ofiary, ale też pokazuje, że Jezus daje siebie. On nawet tu na ołtarzu daje się przełamać, żeby ktoś się Nim nakarmił. Eucharystii nie możemy sobie zawłaszczyć.

 

Pewna piosenka religijna mówi: „Panie Jezu, zabierzemy Cię do domu, nie oddamy Cię nikomu”…

Jest wręcz odwrotnie. Eucharystia kończy się łacińskim „Ite, missa est”, czyli: idźcie, macie misję, ofiara się spełniła na ołtarzu, ale musi się spełnić w waszym życiu. Po przyjęciu Komunii świętej idziemy do domów, szkoły, rodzeństwa z konkretnym przesłaniem: Przyjąłem Komunię, mam Jezusa w sercu, mam być innym człowiekiem, bardziej świętym w codzienności – w uczynkach, sumienności, radości.

 

W jaki sposób dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej mogą wesprzeć tereny misyjne?

Przede wszystkim przez ofiarowanie Komunii za dzieci w dniu misyjnym organizowanym w białym tygodniu. Przy okazji uczymy dzieci, że poprzez przyjęcie Eucharystii można duchowo wspierać innych. Kapłani składają Mszę świętą w danej intencji, natomiast siostry zakonne, dzieci i wszyscy wierni mogą ofiarować swoją Komunię świętą w wybranej intencji albo jako wynagrodzenie czy dziękczynienie.

Zachęcamy dzieci, żeby ofiarowały Komunię za rówieśników z krajów misyjnych, którzy muszą nieraz długo czekać na przyjęcie tego sakramentu. Jeśli w Amazonii misjonarz przypłynie łodzią, to będzie Msza święta. Ale jeśli będzie sztorm, nie przypłynie i znów trzeba będzie czekać. W innych regionach, gdzie są ogromne odległości, np. na Syberii, również to nie jest takie proste.

 

Czy dzieci rozumieją potrzebę wspierania misji?

Dzieci są bardzo wrażliwe na potrzeby rówieśników na terytoriach misyjnych. Oczywiście, kierujemy do nich ten przekaz w inny sposób – przez modlitwę, obrazki czy pokazywanie sytuacji na misjach. Nie chcemy wzbudzać litości na zasadzie „jak wy macie dobrze, a oni źle”. Nie! Bardzo często osoby pozbawione środków materialnych głęboko przeżywają swoje spotkanie z Jezusem. Natomiast mówienie o sytuacji na misjach ma spowodować chęć podziękowania Panu Jezusowi: Dziękuję, że Cię przyjąłem, będę Cię miał przez cały biały tydzień, będę Cię przyjmował do mojego serca w każdą niedzielę. Uczymy takiej postawy dziękczynienia również dorosłych.

 

W czasie akcji zbierane są także datki na potrzeby misji. Jak dzieci mają je złożyć, skoro to rodzice dysponują funduszami?

To jest wspólna decyzja rodziny. Nie chodzi o to, że dziecko ma coś wykonać, więc „rodzice, pomóżcie”. Kładziemy nacisk właśnie na dzielenie się, a nie dawanie. Dzisiaj dzieci często mają swoje kieszonkowe i uczą się nim dysponować. Rodzice nieraz mówią: sam decyduj, na co wydasz pieniądze – maskotkę, zwierzątko czy pomoc komuś.

Przeważnie chodzi o drobne ofiary, które są składane w kolorowych jednakowych kopertach, tak że nikt nie widzi, ile dali inni.

 

Czy jest jakieś szczególne przesłanie w tym roku?

Zawsze jest to „Dzieci komunijne dzieciom misji”, a w tym roku akcja nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego „Posłani w pokoju Chrystusa”. Dlatego na naszym obrazku widzimy Jezusa, który przez swoje ręce posyła dzieci, niejako wyrzuca je jak na trampolinie, daje im siłę, napęd, żeby szły i niosły Go dalej, by były misjonarzami.

 

Z jakim zainteresowaniem spotyka się akcja w diecezjach?

Jest obecna w każdej diecezji w Polsce. Diecezje organizują kolportaż materiałów, ale też niektóre parafie zwracają się do nas bezpośrednio, żebyśmy przesłali informacje, koperty, modlitwy. Katecheci często wpisują akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji” w program przygotowania do Komunii świętej, a w białym tygodniu zawsze jeden dzień dotyczy misji. Akcja na pewno się rozwija, co widać także po zbieranej co roku kwocie, która w całości jest przeznaczona na pomoc dzieciom na misjach. Więcej mówi się o tym przedsięwzięciu w mediach, choć nie wszyscy rozumieją jego duchowy i wychowawczy cel. Akcja jest dobrowolna, a nie obligatoryjna, nikogo do niej nie zmuszamy. Chodzi o modlitwę, ofiarowanie Komunii świętej i uczenie dzieci odpowiedzialności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 października

Piątek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej
Dał pokarm bogobojnym, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 15-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter