Ósmy września przynajmniej od VI w. jest obchodzony jako wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dawna tradycja wskazuje na starożytną miejscowość Seforis w dolnej części Galilei jako miejsce Jej przyjścia na świat. Inne starożytne wzmianki sugerują, że tą miejscowością mogły być Jerozolima, Betlejem lub Nazaret.
fot. xhzKościół przyjął do liturgii imiona rodziców Matki Bożej, Joachima i Anny, które pochodzą z apokryficznej Ewangelii św. Jakuba (II w.). Z niej też dowiadujemy się, że po dwudziestu latach bezdzietności i żarliwej modlitwy anioł Pański oznajmił małżonkom, że zostaną rodzicami. Dziecko urodziło się po siedmiu miesiącach ciąży i otrzymało imię Miriam. Skoro Pismo Święte milczy na temat narodzenia Najświętszej Dziewicy, czy należałoby się ograniczyć do powyższej informacji?
Otóż Pismo Święte nie milczy. Zależy, jak je czytamy.
MYŚLEĆ BIBLIJNIE
Jak wygląda przygotowanie rodziców do narodzenia dziecka? Należy nabyć wyprawkę, czasem zaaranżować pokój dziecka. Natomiast Stary Testament, w którym zakorzenione było myślenie świętych Joachima i Anny, ujawnia inne podejście: to nie rodzice przygotowują miejsce i okoliczności dla oczekiwanego dziecka. To raczej mające się narodzić dziecko przygotowuje rodziców do swojego narodzenia. Czytamy np. w Księdze Sędziów, że gdy bezdzietni Manoach z żoną dowiadują się od anioła, iż staną się rodzicami chłopca, otrzymują wskazówki co do konieczności zmiany dotychczasowych obyczajów.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (981), 08 września 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 13 września 2024