19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naucz nastolatka mówić "tak"

Ocena: 4.5
4436

 

Pełna poświęcenia miłość nie jest łatwa. Kościół przypomina nam: „Miłość ukazana przez Chrystusa, którą apostoł Paweł celebrował w Pierwszym Liście do Koryntian (…), jest z pewnością miłością wymagającą, ale to jest dokładnie źródło jej piękna. Przez sam fakt, że jest wymagająca, buduje ona prawdziwe dobro człowieka i pozwala, aby promieniowało ono na innych” („Ludzka płciowość. Prawda i znaczenie”, 9). Kiedy więc zwracasz swojemu dziecku uwagę na niebezpieczeństwa seksu przedmałżeńskiego, pokaż, że ślepe posłuszeństwo pożądaniu jest przeciwieństwem miłości, jej imitacją. Jeżeli nastolatkowie zrozumieją czystość jako sposób na odkrycie prawdziwej miłości, to wtedy czystość będzie dla nich bardziej atrakcyjna niż uleganie chwilowej przyjemności – ponieważ zostaliśmy stworzeni dla miłości, a nie żądzy. Chociaż możemy pokonać nasze pokusy żądzy, nie jesteśmy w stanie uciec od pragnienia autentycznej miłości, podobnie jak nie możemy uciec od tego, kim jesteśmy. Kościół przypomina rodzicom: „Muszą oni nalegać na pozytywną wartość czystości i jej zdolność generowania prawdziwej miłości dla innych osób. To jest najbardziej radykalny i najważniejszy aspekt czystości. Tylko człowiek, który wie, jak być czysty, będzie wiedział, jak kochać w małżeństwie lub w dziewictwie (…). Celem zadania edukacyjnego rodziców jest przekazanie ich dzieciom przekonania, że czystość w ich stanie życia jest możliwa oraz że czystość przynosi radość” (tamże, 68.2, 73)

 


REWOLUCJA MIŁOŚCI

Podczas naszych spotkań z młodzieżą możemy obserwować, w jaki sposób nastolatkowie reagują na życiodajne przesłanie czystości. Na koniec godzinnej konferencji na temat czystości reakcja jest jednoznaczna: owacja na stojąco, wiadomości tekstowe o zerwaniu nieczystej relacji, niezliczona ilość e-maili mówiąca nam o tym, że nie tylko wpłynęliśmy na ich decyzję o czystości, lecz także zmieniliśmy ich życie. Ponieważ nastolatkowie mają tendencję do nieokazywania swoich emocji rodzicom, prawdopodobnie nie otrzymacie owacji na stojąco, niezależnie od tego, jak pozytywnie zaprezentujecie im przesłanie czystości. Ale będziecie mieli o wiele większy wpływ niż my poprzez godzinną konferencję.

Jeżeli nastolatkom nie uda się zrozumieć związku pomiędzy czystością a miłością, czystość będzie im się jawiła jako wróg namiętności, niezdrowy akt represji. Takie negatywne postrzeganie jej najpewniej zakończy się odrzuceniem czystości, pomimo wszystkich zagrożeń, jakie wiążą się z tym wyborem. Właśnie dokładnie to stało się z Hugh Hefnerem, założycielem magazynu „Playboy”, a także główną siłą stojącą za rewolucją seksualną. Wspominając swoje wychowanie, przyznał: „Nasza rodzina była prohibicyjna, purytańska w bardzo realnym sensie. Nauczano mnie, że seks jest tylko dla prokreacji, a reszta jest grzechem”. Innymi słowy, nie mówiono mu o pięknie seksu, który jednoczy małżonków i wpływa na siłę ich związku. Być może nauczono go, że czystość zapobiega grzechowi, ale nie pokazano mu, że sprawia także, iż miłość jest możliwa. Hefner powiedział ponadto, że ten purytanizm rozciągał się na wszystkie jego interakcje rodzinne: „W mojej rodzinie nie było absolutnie żadnego przytulania lub całowania”. Końcowym tego rezultatem było radykalne odrzucenie czystości. Hefner wspominał: „Był taki okres, w późniejszym życiu, kiedy moja matka przeprosiła mnie za to, że nie była w stanie okazać mi czułości (…). W takiej atmosferze byłem wychowany. Powiedziałem jej: Mamo, nie mogłaś zrobić tego lepiej, ale to, czego nie byłaś w stanie zrobić, spowodowało, że obrałem kurs, który odmienił nie tylko moje życie, lecz także świat”.

Tak jak rewolucja seksualna wyrosła na zniekształconej idei ludzkiej seksualności, tak nowa rewolucja seksualna musi wyrastać z prawdy. Czystość nie polega na posłuszeństwie wobec litanii zasad, które uchronią cię przed pójściem do piekła. W czystości chodzi o pragnienie nieba dla osoby, którą kochasz. Nie jest ona przeszkodą na drodze do wolności. Raczej szkoli nas w ludzkiej wolności, ponieważ czyni nas wolnymi, aby kochać i pragnąć dobra dla drugiej osoby, bez bycia kontrolowanym przez żądze.

 


Fragment książki „Czysta miłość. 10 sposobów na (od) budowanie niewinności nastolatków”, w przekładzie Stanisława Kity, wydanej przez wydawnictwo W Drodze, Poznań 2020
Tytuł artykułu został skrócony przez redakcję Tygodnik „Idziemy” sprawuje nad publikacją patronat medialny

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter