24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nawrócona komunistka

Ocena: 0
5451

Bella V. Dodd

Z niesłychaną konsekwencją wzmacniała wpływy frakcji komunistycznej w związkach zawodowych. Solidaryzowała się z europejskimi rewolucjonistami podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zakładała także nowe komórki związkowe, np. na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Inicjowała wiele rozmaitych projektów, które miały tylko jeden cel: stworzenie nowego, wspaniałego świata na wzór sowiecki. Być może na ów entuzjazm składały się także doświadczenia wielkiego krachu z lat 20., który bardzo dotknął całą jej rodzinę.

Problemy Dodd rozpoczęły się po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow i napaści Sowietów na Polskę. Wówczas w USA rozpętała się antykomunistyczna krucjata. Partia Komunistyczna znalazła się na celowniku takich antykomunistów jak George Counts, John Childs czy Ben Davidson.

Komuniści musieli przechodzić do konspiracji, przenikając do wielkich central związkowych i uzyskując ogromne wpływy wśród ówczesnych elit intelektualnych na uniwersytetach, w szkołach średnich, a nawet w Hollywood. Bella V. Dodd aktywnie działając w szkołach wyższych, pozostawała cały czas prowadzona przez komunistyczną centralę. Traciła jednak swój idealizm, widząc, jak jej towarzysze są gotowi na coraz większe kompromisy dla własnych karier, interesów i pieniędzy.

Szczyt aktywności Dodd przypadł na lata 1944-1945. Została wówczas członkiem Komitetu Narodowego Partii Komunistycznej i pracowała w centrali ugrupowania w Nowym Jorku. W tym czasie komuniści kontrolowani mnóstwo stowarzyszeń i central związkowych, łącznie z Niezależnym Komitetem Artystów, Naukowców i Profesjonalistów. Jednak potem, wskutek walk wewnętrznych, zaczęła być spychana na margines.

„Podczas tych zmagań po raz pierwszy zrozumiałam, jak ważnym elementem ruchu komunistycznego w Ameryce są nauczyciele. Byli obecni w zasadzie na każdym etapie pracy partyjnej. Wykorzystywano ich nie tylko jako darmowych instruktorów w edukacji partyjnej, lecz również w czasie wakacji, kiedy podróżowali i odwiedzali osobistości partyjne za granicą. Przeważnie byli to bezinteresowni idealiści obsadzający jawne komitety i stanowili szkielet frakcji komunistycznej” – wspominała Bella V. Dodd.

 


POWRÓT CÓRKI MARNOTRAWNEJ

Co najbardziej szokujące w zeznaniach Dodd, która ujawniła wszystkie mechanizmy działalności komunistów w życiu publicznym, duże nadzieje z ideologią panującą w Sowietach wiązały elity finansowe i przemysłowe w USA. Powodów było kilka. Liberalnym elitom odpowiadały rewolucyjne poglądy na rodzinę, Kościół i życie społeczne. Motywowała je chęć objęcia władzy i otworzenie nowych rynków zbytu na Wschodzie.

Dodd wspomina, że była pochłonięta ideologią marksistowsko-leninowską jak wiarą. Pracowała do upadłego i surowo osądzała tych, którzy w jej opinii nie wykazywali się równą gorliwością. Jednak w końcu nadeszło opamiętanie. Gdy rozpoczęła się zimna wojna, komunistami zaczęły interesować się służby specjalne, głównie FBI. Była funkcjonariuszka partyjna zaczęła odczuwać lęk.

Życzliwa osoba skierowała ją do ówczesnego prałata Fultona J. Sheena, który właśnie został biskupem pomocniczym archidiecezji nowojorskiej. Pod jego wpływem Dodd stoczyła prawdziwą walkę duchową między dwiema wiarami. Katolicyzmem, który miała zaszczepiony w dzieciństwie – jeszcze we Włoszech, oraz komunizmem, którym nasiąkła, o dziwo, w USA.

Z bp. Sheenem spędziła długie godziny na rozmowach i modlitwie. Zdała sobie sprawę, że tak naprawdę jest samotna. Opuścił ją mąż i partia, a ideologia, w którą uwierzyła, okazała się kłamstwem. Pozostał tylko Bóg. Zaczęła studiować Biblię i uczestniczyć w nabożeństwach. Jej nawrócenie zostało przypieczętowane uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Stało się to podczas święta paschalnego 1952 r. w katedrze św. Patryka. Uroczystości przewodniczył bp Sheen.

Bella V. Dodd zdekonspirowała działalność komunistów podczas publicznych przesłuchań przed Senacką Komisją Spraw Wewnętrznych oraz Komisją ds. Działalności Antyamerykańskiej. Jej zeznania zdemaskowały taktykę zdobywania wpływów w związkach zawodowych, pozyskiwania nowych członków czy akcjach skierowanych przeciw Kościołowi. Większość takich przypadków szczegółowo opisała także w swojej autobiografii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter