28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie przejemy chleba

Ocena: 0
4449

Dzieląc się z potrzebującymi, ostatecznie nic nie tracimy. A zyskać możemy wiele z Bożym błogosławieństwem. 

 

Nadmiar żywności prześladuje ostatnio również nas. Producenci już narzekają z tego powodu na bardzo niskie ceny owoców i warzyw. A za kilka tygodni, po żniwach, pojawi się nadmiar zboża. Kto by przypuszczał, że przyjdzie to również na nas, którzy pamiętamy jeszcze kartki na mąkę i cukier. Co dzisiaj mają do powiedzenia ci, którzy straszyli nas widmem przeludnionej Ziemi: że nie da rady wyżywić swoich mieszkańców. Jeszcze niedawno rozmaite międzynarodowe i krajowe agendy zalecały przecież aborcję i antykoncepcję, by nie dopuścić do wzrostu ludzkiego „pogłowia”. Co mają nam do powiedzenia dzisiaj?

W Europie nie ma problemu czy ziemia nas wyżywi. Przeciwnie, trwa gorączkowe poszukiwanie nowych rynków zbytu i walka o limity na produkcję żywności. Nie wiadomo, co zrobić z chlebem, mięsem, mlekiem i cukrem, którego nie przejemy. Wbrew przysłowiu, właśnie ów przybytek dóbr jest powodem bólu głowy, nie tylko u rolników, ale i u rządzących. I wreszcie u nas wszystkich, którym grożą manifestacje, blokady dróg i zubożenie wsi, skutkujące ograniczeniem popytu na wyroby przemysłowe i dobra kultury.

Czy to przypadek, że szczególna nadprodukcja żywności występuje w krajach o tradycji chrześcijańskiej? A może Bóg tak nam pobłogosławił, żebyśmy nie mieli powodu do wykrętów przed wypełnieniem Chrystusowego nakazu: „Wy dajcie im jeść”? Kłamstwem byłoby, gdybyśmy, jak niegdyś Apostołowie, tłumaczyli się własnym niedostatkiem: „Mamy tylko pięć chlebów i dwie ryby”. Na tle świata bowiem również Polska, choć żyje w niej wielu biednych, jest oceniana jako kraj dostatku i bezpieczeństwa. Nie tylko z perspektywy Ukraińców, my już należymy do bogatego Zachodu.

Co zrobimy z nadmiarem żywności i innych dóbr konsumpcyjnych? Oczywiście, także w kraju nie brakuje potrzebujących, z którymi trzeba się dzielić. Ale może warto pomyśleć, aby w promocji Polski za granicą wykorzystywać nie tylko spoty reklamowe i uliczne bilbordy. Szwedzi swoją wysoką pozycję międzynarodową budują również przez szeroko prowadzone akcje charytatywne wobec ludności z krajów ubogich. Podobnie wiele zlaicyzowanych krajów Zachodu z Niemcami, Francją i Hiszpanią na czele już dawno doszło do wniosku, że lepiej jest dopłacać do swoich obywateli poświęcających się pracy na misjach w krajach ubogich, niżeli fundować im zasiłki w ich Ojczyźnie jako bezrobotnym.

Praktyka potwierdza wnioski z dzisiejszej Ewangelii, że dzieląc się z potrzebującymi, ostatecznie nic nie tracimy. A zyskać możemy wiele z Bożym błogosławieństwem.
 

ks. Henryk Zieliński
fot. Feed My Starving Children (FMSC) / Foter / (CC BY 2.0)
Idziemy nr 31 (463), 3 sierpnia 2014 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter