9 września
poniedziałek
Ścibora, Sergiusza, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko dla księży

Ocena: 0
3588

Czasy, w jakich żyjemy, są dla kapłanów bardzo trudne. Wprawdzie nigdy nie było łatwo być dobrym kapłanem, ale na progu XXI w. pojawiły się i narastają nowe wyzwania, którym trzeba skutecznie sprostać.

Wychodzi im naprzeciw książka, której autorem jest ks. dr hab. Ryszard Selejdak, kapłan archidiecezji częstochowskiej, od 1991 r. pracownik watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej i od 2013 r. dyrektor Departamentu Seminariów Kongregacji ds. Duchowieństwa. Na książkę składa się piętnaście konferencji wygłoszonych dla polskich księży studiujących w Rzymie oraz księży archidiecezji częstochowskiej. Jest więc ona nie tylko owocem wiedzy i refleksji, lecz również medytacji i wspólnej modlitwy.

Zgodnie z podtytułem, konferencje dotyczą wybranych aspektów formacji, życia i posługi kapłanów. Autor przedstawia najpierw nowe Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, wydane przez Kongregację ds. Duchowieństwa, jako narzędzie w formacji przyszłych kapłanów, a następnie rzymskie instytucje formacji kapłańskiej. W nawiązaniu do najlepszych nurtów duchowości katolickiej wyjaśnia, co znaczy być kapłanem według Serca Jezusa, uszczegółowiając zaś ten temat maluje obraz kapłana jako człowieka żywej wiary oraz świadka światłości i mocy na czas zamętu. Zastanawia się nad darem kapłaństwa w kontekście powołania chrześcijanina do świętości, a traktując świętość jako najważniejsze zadanie kapłana, wskazuje na środki do jej osiągnięcia i przeszkody w dążeniu do niej. Ponieważ w posłudze kapłańskiej dominuje sprawowanie sakramentów świętych, ukazuje kapłana jako sługę Eucharystii i szafarza sakramentu pokuty, nie pomijając wymiaru kapłana jako penitenta. Trzy kolejne konferencje dotyczą miejsca i znaczenia modlitwy, milczenia jako niezbędnego warunku usłyszenia Boga oraz obecności i roli Krzyża w życiu kapłana. Całość zamyka konferencja poświęcona ojcostwu duchowemu jako wyzwaniu dla współczesnego kapłana.

Pierwszymi adresatami tej potrzebnej i ważnej książki są kapłani i alumni seminariów duchownych. Dostarcza im ona zdrowego pokarmu duchowego podczas rekolekcji i dni skupienia, a także do indywidualnej medytacji i codziennych przemyśleń. Jednak krąg odbiorców może i powinien być znacznie szerszy, obejmując wiernych, którzy chcą lepiej poznać życie kapłańskie i wspomagać kapłanów w sprawowaniu ojcostwa duchowego jako ważnego charyzmatu Kościoła.

 

Ks. Ryszard Selejdak, „Dotykać kapłańskiego serca. Refleksje nad kapłańską formacją, życiem i posługą”, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor zwyczajny, laureat Nagrody Ratzingera, wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 września

Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 6-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter