29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe Towarzystwo

Ocena: 0
1652

 


NARODZINY ZAKONU

O. Majewski zauważa, że pierwsi jezuici pochodzili z różnych krajów i grup społecznych. – Wśród współbraci byli prości ludzie, ale i tzw. szlachetnie urodzeni jak choćby Franciszek Ksawery – opisuje. Z czasem doszli do wniosku, że aby grupa się nie rozpadła, potrzebują związać się ze sobą w formalny sposób. Papież Paweł III przystał na zatwierdzenie Towarzystwa na warunkach dotychczas niespotykanych. – Nowi zakonnicy wywalczyli sobie, że nie będą wyróżniać się specjalnym strojem zakonnym. Nie mieli też tzw. chóru, tj. wspólnej modlitwy brewiarzowej, co było charakterystyczne dla życia zakonnego. W tamtych czasach była to prawdziwa rewolucja – wyjaśnia o. Andrzej Majewski SJ. Ignacy i jego towarzysze wychodzili z założenia, że ich misją jest bycie blisko ludzi, życie w rozproszeniu i jak najmniejsze zajmowanie się sobą. Miała łączyć ich ewangelizacja w różnych krajach, a nie wspólne mieszkanie.

Loyola dostrzegł, że Duch Święty posyła jezuitów do nowych działań. – W efekcie Soboru Trydenckiego, zwołanego w wyniku zagrożenia doktryny katolickiej przez reformację protestancką, obradującego z przerwami w latach 1545-1563, jezuici zostali zaproszeni do otwierania seminariów duchownych – przypomina o Jacyniak. O. Andrzej uzupełnia, że po założeniu Towarzystwa Jezusowego księża jezuici opiekowali się także biednymi i chorymi Rzymu. Żyli pośród nich!

Podjęli się organizacji jednej z pierwszych nieodpłatnych placówek naukowo-

-wychowawczych w Wiecznym Mieście, tzw. Collegium Romanum. – Była to szkoła oferująca wykształcenie począwszy od nauki pisania i czytania aż po studia, które dziś nazwalibyśmy uniwersyteckimi. Instytucja z czasem przekształciła się w największe obecnie papieskie ateneum w Rzymie, Uniwersytet Gregoriański – objaśnia o. Majewski.

 


POCZĄTKI W RZECZYPOSPOLITEJ

Do Polski jezuitów sprowadził w 1564 r. biskup warmiński kard. Stanisław Hozjusz, a ich głównym polem pracy było szkolnictwo. Kard. Hozjusz ufundował pierwsze na ziemiach polskich kolegium w Braniewie. – Zostaliśmy zaproszeni, aby zaangażować się w kształcenie młodzieży, aby pozostała wierna Kościołowi katolickiemu. Placówka oddziaływała na młodą szlachtę nie tylko Rzeczypospolitej, ale też Wielkiego Księstwa Litewskiego aż po tereny Skandynawii – relacjonuje o. Aleksander. W oparciu o istniejące od 1570 r. kolegium jezuitów w Wilnie w 1579 r. utworzona została Akademia Wileńska, pierwsza szkoła wyższa w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1661 r. powstała jezuicka Akademia Lwowska. Do najbardziej znanych historycznie przedstawicieli Towarzystwa Jezusowego w Polsce należą: św. Stanisław Kostka, św. Andrzej Bobola, św. Melchior Grodziecki, o. Piotr Skarga, o. Kazimierz Sarbiewski, o. Jakub Wujek.

 


ODRODZENIE MISJI

Pod naciskiem wpływowych rodów Europy, zwłaszcza Burbonów, papież Klemens XIV w 1773 r. skasował Towarzystwo. Przetrwało ono tylko na wcielonych do carskiej Rosji ziemiach polskich, gdyż caryca Katarzyna II nie uznała papieskiego dekretu. Dzięki zabiegom polskich jezuitów papież Pius VI w 1814 r. przywrócił zakon do istnienia. W ciągu ponad 450 lat działalności jezuici dali Kościołowi 52 świętych, 180 błogosławionych, dwóch doktorów Kościoła – św. Piotra Kanizjusza i św. Roberta Bellarmina – jednego papieża – Franciszka – oraz 41 kardynałów.

Do tradycyjnych form apostolstwa w XIX i XX w. doszły nowe zaangażowania: propagowanie katolickiej etyki społecznej, pomoc uchodźcom, ekumenizm, przeciwdziałanie ateizmowi, zaangażowanie w media. O. Majewski zwraca uwagę, że obecnie proces rozeznawania nowych kierunków misji jezuitów objął całe Towarzystwo, czego owocem jest wyodrębnianie czterech kierunków rozwoju, które zawarte są w Uniwersalnych preferencjach apostolskich Towarzystwa Jezusowego na lata 2019-2029. – Jest to wskazywanie drogi do Boga przez „Ćwiczenia duchowe” i rozeznanie; kroczenie razem z ubogimi, odrzuconymi w świecie, zranionymi w swej godności w misji pojednania i sprawiedliwości; towarzyszenie młodym w kreowaniu przyszłości pełnej nadziei i współpracowanie w trosce o wspólny dom – Ziemię – wymienia o. Andrzej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter