19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy początek

Ocena: 5
2059

Ewangelia II Niedzieli Adwentu rozpoczyna się banalnym na pozór zdaniem: „Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym”. Czy jest to jedynie formalny wstęp do właściwej treści?

fot. pixabay.com

W słowie Bożym nie ma banałów! Te słowa są zachętą do refleksji nad miejscem Boga w życiu. Kim jest dla mnie Chrystus? Czy faktycznie jest pierwszy? Czy jest Synem Bożym, czy raczej postacią mityczną? Wytworem wierzeń pierwotnej wspólnoty lub wielkim filozofem? Aby coś w życiu odnaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka. Jeżeli nie ma pragnienia Boga Żywego – Zbawiciela, to można przegapić Jego powtórne przyjście. On przyjdzie, ale ty nie na Niego będziesz czekał…

Jan Chrzciciel szukał Chrystusa na pustyni. Jest ona w Biblii symbolem odosobnienia i próby. Aby dostrzec Boga, potrzeba bowiem oddalić się od świata i zmienić logikę myślenia. Zamiast koncentrować się na tym, co doczesne i ulotne, skupić się na tym, co duchowe i wieczne. W toku przygotowań do świąt Bożego Narodzenia łatwo się pogubić. Można pięknie wysprzątać dom, przygotować wspaniałą wieczerzę wigilijną, kupić bliskim mnóstwo prezentów, ale jednocześnie zapomnieć o przygotowaniu wewnętrznym. Zadbać o czystość zewnętrznej strony kubka, a jego wnętrze pozostawić brudnym (por. Mt 23,25). Jeżeli chcesz naprawdę przeżyć tegoroczne święta, nie pozwalaj sobie na takie kompromisy.

Szkoła poznania Boga, którą prowadził Jan Chrzciciel, koncentrowała się na nawróceniu. Metanoia jest jednak nie tylko prostym zaprzestaniem grzeszenia, ale rewolucyjną zmianą w postrzeganiu Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Nawrócenie jest tam, gdzie Bóg przestaje być li tylko sprawiedliwym Sędzią, ale jest nade wszystko miłosiernym Ojcem. Gdzie drugi przestaje być przeszkodą w samorealizacji, a staje się bratem lub siostrą. Wreszcie jest tam, gdzie i na siebie samych potrafimy spoglądać z miłością. Nawrócenie wymaga pokory. W przypadku Jana ma ona przynajmniej podwójny wymiar. Po pierwsze, stricte materialny – prorok rezygnuje z życia w dostatku na rzecz ubioru z wielbłądziej sierści i szarańczy jako pokarmu. Drugi jest aspekt duchowy. Za Janem podąża wielu uczniów – zapewne więcej, niż początkowo za Jezusem – a jednak nie popada on w pychę, nie stawia się ponad Tego, który ma przyjść.

Nawrócenie i pokora to droga, na której Jan spotkał Boga. A na jakich drogach ty szukasz Jezusa w Adwencie?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, prowadzi Duszpasterstwo Akademickie „Sandał”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter