29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obdarowani Bogiem

Ocena: 0
1558

Nie było i nie będzie w ludzkiej historii wydarzenia ważniejszego niż przyjście Syna Bożego do nas wszystkich, do wszystkich ludzkich pokoleń. - mówi o. Jackek Salij OP w rozmowie z Radosławem Molendą

fot. xhz

Boże Narodzenie to odpowiedź Boga na oczekiwanie przez ludzi przyjścia Zbawiciela. Kto i dlaczego Go oczekiwał?

W genialnym skrócie odpowiada na to pytanie kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”: „Witaj, Jezu ukochany (...) od proroków ogłoszony, od narodów upragniony”. Nie było i nie będzie w ludzkiej historii wydarzenia ważniejszego niż przyjście Syna Bożego do nas wszystkich, do wszystkich ludzkich pokoleń. Do tego, żebyśmy Go przyjęli, Bóg przez całe wieki przygotowywał synów Abrahama, czyli swój naród wybrany. Dzięki prorokom ukształtowało się w tym narodzie świadome oczekiwanie Mesjasza. Ale niejasne oczekiwanie Jego przyjścia Bóg budził również wśród pogan.

 

To dar jednak przede wszystkim dla chrześcijan.

Syn Boży jest darem dla całego świata, nie tylko dla chrześcijan. Pan Jezus mówił to z całą jednoznacznością: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał, by każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Analogicznego przesłania nie znajdziemy w żadnej religii, chrześcijaństwo jest tu absolutnie oryginalne. Jednak chodzi o coś niewyobrażalnie więcej niż o jakąś atrakcyjną i głęboko pomyślaną teorię. Po prostu to się wydarzyło naprawdę! Syn Boży, równy przedwiecznemu Ojcu Bóg prawdziwy, naprawdę stał się jednym z nas. Był we wszystkim do nas podobny z wyjątkiem grzechu. To jest prawda, a nie tylko jakieś wzniosłe wierzenia. Ten, przez którego świat został stworzony, ponad 2 tys. lat temu urodził się jako ludzkie Dzieciątko w Betlejem z Dziewicy Maryi. Człowieczeństwo nas wszystkich doznało w ten sposób niesamowitego wywyższenia. „To głębokie zdumienie wobec wartości i godności człowieka – napisał kiedyś św. Jan Paweł II – nazywa się Ewangelią, czyli Dobrą Nowiną. Nazywa się też chrześcijaństwem”.

 

Dlaczego nie przyjęto tej prawdy w dwóch pozostałych, wielkich religiach monoteistycznych?

W odniesieniu do islamu przekonująco na to pytanie odpowiada św. Jan Paweł II w książce „Przekroczyć próg nadziei”, przy czym zrobił to z wielkim szacunkiem dla tej religii: „Bóg Koranu obdarzany zostaje najpiękniejszymi imionami, jakie zna ludzki język, ale ostatecznie jest to Bóg pozaświatowy, Bóg, który pozostaje tylko Majestatem, a nie jest nigdy Emmanuelem, Bogiem-z-nami. Islam nie jest religią odkupienia”.

Podobnie judaizm, zafascynowany transcendencją Boga, nie jest w stanie uznać, że Bóg mógłby zamieszkać wśród nas, że mogłoby się tak stać, iż prawdziwy Bóg, przedwieczny i nieskończony, mógłby stać się człowiekiem, jednym z nas. W tym kontekście warto przypomnieć poruszającą homilię Jana Pawła II na Boże Narodzenie 1992 r., która świetnie oddaje samą istotę świąt Bożego Narodzenia:

„Nie brońmy się, bracia i siostry, przed Bogiem. Nie zabraniajmy Bogu zamieszkania wśród nas. Przecież ten, który dziś się narodził, współistotny Ojcu, jest pierworodnym wszelkiego stworzenia. Do własności swojej przychodzi. Nie brońmy Bogu tego. Nie mniemajmy, że winien pozostać sam, obleczony w niedosiężny majestat, ale sam, ponad światem i poza światem. Świat jest Jego. A wśród świata człowiek najbardziej jest Jego jako obraz i podobieństwo Niewidzialnego w widzialnym świecie. Miłość to imię najwłaściwsze Bożego majestatu. A miłość jest sobą, gdy staje się darem, gdy obdarowuje.”

Dar Bożego Narodzenia to dar tej miłości, którą Bóg nas ukochał i dał nam własnego Syna. Rzecz jasna również Syn – absolutnie zespolony z Ojcem – tego chciał. Chciał stać się jednym z nas i jako człowiek wejść w najciemniejsze rejony tego nieludzkiego świata, w jaki my przemieniliśmy świat Boży – aby nawet tam, nawet na krzyżu, ostatecznie zwyciężyła miłość.

 

Jak poprzez Boże Narodzenie dobry Bóg wywyższa nasze człowieczeństwo?

Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia cztery wspaniałe dary Bożego Narodzenia (KKK 457–460). Po pierwsze Syn Boży przyszedł do nas, „aby nas zbawić i pojednać z Bogiem”. Po drugie – abyśmy mogli poznać w ten sposób szczególną miłość Boga do nas. Po trzecie – aby być dla nas wzorem świętości, abyśmy starali się naśladować Go i uczyli się od Niego, co to naprawdę znaczy być człowiekiem. Wreszcie po czwarte – aby zaprosić nas do przekraczania naszego statusu stworzeń i uczynić nas uczestnikami swojej Boskiej natury. Jest czymś pasjonującym odkrywać, z jakim entuzjazmem ze wszystkich tych czterech darów cieszymy się w kolędach.

 

Boże Narodzenie sprzed 2 tys. lat nie tylko nas wciąż obdarowuje, ale też nie przestaje fascynować…

… i zarazem nic nie traci na swojej aktualności. Tym różni się od innych wydarzeń mających miejsce w ludzkiej historii. Nie możemy o Bożym Narodzeniu powiedzieć, że to było dawno i nas to coraz mniej obchodzi. Syn Boży narodził się dla każdego z nas, dla każdego kolejnego pokolenia, niezależnie od czasu, w którym przychodzi nam żyć. Te prawdy z dziecięcą prostotą wyraził Adam Mickiewicz w swoich „Zdaniach i uwagach”:

„Wierzysz, że Bóg zrodził się w betlejemskim żłobie,/ale biada ci, jeśli nie zrodził się w tobie”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter