28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od popiołu do ognia

Ocena: 0
2329
Już niebawem zaczniemy Wielki Post. Zaczynając od popiołu, skończymy na paschalnym ogniu. Ludzka logika podpowiada, że powinno być inaczej. Ale taką drogę przewidział dla nas Pan Bóg w Kościele
Biblia wspomina o dotkniętych trądem. Wśród nich pojawiają się Miriam, siostra Mojżesza, która buntuje się przeciw sposobowi, w jaki działa Bóg, oraz Naaman, którego niezwykłą historię w jednej ze swoich wypowiedzi przywołuje Jezus. Trędowaci w czasach biblijnych to doświadczający śmierci na raty, roznoszący śmierć, chodzące trupy. Problem społeczny i religijny zarazem, poddany osądowi kapłanów, którzy mają strzec życia wśród ludu Boga. Bóg tę śmierć w odcinkach potrafi uzdrowić. Mamy tego opisy i przed Jezusem, i w Ewangeliach.

Jezus nie boi się dotykać śmierci. Zbliża się do człowieka, który jest nieczysty, i już wtedy zaciąga na siebie wyrok odrzucenia przez sprawiedliwych, pobożnych, skrupulatnie wypełniających reguły Prawa. Jezus podejmuje to ryzyko. Ze względu na życie człowieka dotyka jego śmierci. Pozwala – choć nie musi – by śmierć dotknęła Jego samego. Pozwala przez takie gesty i pozwoli przez gest ostateczny – gdy wyciągnie swoje ręce na krzyżu. Wtedy też zobaczy wszystkich umarłych, oszukanych przez grzech i kłamstwo. Stanie się jasne, że nie został usunięty z ziemi żyjących, ale z ziemi pełnej umarłych. I że to wykluczenie, które bierze na siebie, przyniesie przebaczenie, pojednanie i włączenie we wspólnotę z Bogiem dla wszystkich, którzy się do Niego zbliżą. Jezusowi nie chodzi jednak wyłącznie o uzdrowienia. Czytając Ewangelię, spotykamy ich mnóstwo, ale w oczach Boga bardziej liczy się nawrócenie. To ono pozwala doświadczać na sobie mocy powstawania ze śmierci do życia.

Już niebawem zaczniemy Wielki Post. Zaczynając od popiołu, skończymy na paschalnym ogniu. Ludzka logika podpowiada, że powinno być inaczej. Ale taką drogę przewidział dla nas Pan Bóg w Kościele. „Wszyscy musimy podjąć ową podróż wewnętrzną, której celem jest oderwanie nas od tego wszystkiego – w nas i wokół nas – co jest sprzeczne z prawem Bożym, abyśmy byli w stanie spotkać się w pełni z Chrystusem, wyznając naszą wiarę w Niego i otrzymując obfitość Jego miłosierdzia” – pisał św. Jan Paweł II przed pielgrzymką do Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym. To czas formacji serca. Czas poszukiwania sposobu, by odcisnęło się na nim Oblicze Chrystusa. Prawdziwe, umęczone i zmartwychwstałe – odbite na naszym prawdziwym, a nie pozorowanym życiu. Przez popiół do ognia Paschy. Ze śmierci do życia. Z wykluczenia do prawdziwej wspólnoty. Z buntu aż po wdzięczność. Taką drogą może nas poprowadzić tylko Chrystus.

ks. Krystian Chmielewski
Autor jest wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie-Włochach
fot.
Jason Pratt / Foter / CC BY
Idziemy nr 7 (490), 15 lutego 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter