2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odkryj swoją drogę

Ocena: 0
2133

Jedenastu mężczyzn z USA wyrusza na europejską wyprawę: w ciągu czterdziestu dni chcą przejść tysiąc kilometrów hiszpańskim szlakiem Camino de Santiago, który wiedzie do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Czy im się uda?

Możemy się o tym przekonać, oglądając film dokumentalny „Ślady stóp” Juana Manuela Cotela (twórcy hitu „Ziemia Maryi”). Reżyser przez cały czas towarzyszył wędrowcom na szlaku. Jak mówił kilka tygodni temu w wywiadzie dla „Idziemy”: „piesze udanie się na czterdziestodniową pielgrzymkę w towarzystwie osób, które nawzajem sobie pomagają i służą, było dla mnie niezwykłym przeżyciem”.

Na czele grupy stoi ks. Sergio, z pochodzenia Hiszpan. Dziesięciu towarzyszy, których zabrał ze sobą, nie znało się wcześniej. Każdy z nich ma inny charakter i motywacje: dwudziestolatek Tiny chce się pozbierać po trudnych doświadczeniach rodzinnych, Kevin czuje powołanie do kapłaństwa i ma nadzieję, że pielgrzymka pomoże mu podjąć ostateczną decyzję, a Troy, pełen energii instruktor zumby, potrafi świetnie motywować innych do wysiłku. Na początku drogi wszyscy są radośni i pewni siebie, lecz po paru dniach zaczynają się problemy. Udaje się je przezwyciężyć tylko dzięki braterskiemu wsparciu.

Droga św. Jakuba to jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych na świecie – co roku przemierza go ponad 200 tys. osób. Jego historia sięga średniowiecza, jednak współcześnie charakter pielgrzymowania znacznie się zmienił: wielu wędrowców wcale nie ma motywacji religijnej, a nawet nie wierzy w Boga – kieruje nimi tylko chęć przeżycia przygody czy sprawdzenia się. Część z nich podczas drogi odnajduje w sobie wiarę i zbliża się do Kościoła. Opowiadał o tym również hiszpański film fabularny „Droga życia” z 2010 roku.

Oczywiście na szlak wyruszają też praktykujący katolicy, którzy pragną ożywić swoją relację z Bogiem, przemyśleć sens życia. Tego właśnie doświadczają bohaterowie filmu „Ślady stóp”. Dzięki pielgrzymce odkrywają wartość ciszy, która pozwala im zajrzeć w głąb siebie. Uświadamiają sobie też, jak niewiele potrzeba im do życia. Kiedy ks. Sergio zważył swój plecak przed wyruszeniem na szlak, okazało się, że jest za ciężki – musiał z niego wyjąć kilka rzeczy, które wydawały mu się niezbędne. Po kilku dniach przekonał się, że świetnie sobie bez nich radzi.

Piękne krajobrazy Hiszpanii, których nie brakuje w filmie, zachęcają, by samemu spakować plecak i wyruszyć na szlak. Tym bardziej, że w życiorysach bohaterów każdy może odnaleźć część własnej historii. Jak piszą twórcy filmu, każdy widz „dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino”.

Tygodnik „Idziemy” sprawuje patronat medialny nad polską dystrybucją filmu.

 

„Ślady stóp”. Hiszpania 2016. Reżyseria: Juan Manuel Cotelo. Scenariusz: Juan Manuel Cotelo i Alexis Martinez. Zdjęcia: Alexis Martinem. 1 godz. 29 min. Dystrybucja: Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter