19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ofiara miłości

Ocena: 4.9
438

Wydarzeniem najwyższej rangi w powojennych dziejach Kościoła w Polsce była beatyfikacja o. Maksymiliana Marii Kolbego, która odbyła się przed pół wieku w rzymskiej bazylice św. Piotra.

fot. Archiwum Niepokalanowa

W czasach gdy Polacy nie mieli paszportów w domu i każdy wyjazd był limitowany, z Polski do Rzymu udało się wyjechać 3 tysiącom wiernych. Nie wszyscy chętni otrzymali paszporty. Samolotami przyleciało 1500 osób, pozostali podróżowali autokarami i pociągami. Za organizację pobytu pielgrzymów polskich w Rzymie odpowiadał bp Szczepan Wesoły, delegat prymasa Stefana Wyszyńskiego ds. duszpasterstwa Polonii.

 


PIELGRZYMI W PASIAKACH

Uroczystość beatyfikacji odbyła się w niedzielę 17 października 1971 r., podczas trzeciej sesji synodu biskupów poświęconego kapłaństwu i sprawiedliwości społecznej w świecie współczesnym. Dlatego przybyło aż 40 kardynałów, 5 patriarchów, ponad 300 biskupów, w tym 36 z Polski, liczni przedstawiciele różnych gałęzi zakonu franciszkańskiego, wśród nich franciszkanie konwentualni, do których o. Maksymilian przynależał. Obecny był generał franciszkanów konwentualnych o. Basil Heiser. Był też korpus dyplomatyczny akredytowany w Rzymie i przy Stolicy Apostolskiej, oficjalna delegacja władz PRL i rządu RFN w randze podsekretarzy stanu. Zwracała uwagę obecność byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ubranych w charakterystyczne pasiaki. Do Rzymu przyjechały też oficjalne pielgrzymki Polaków z Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Argentyny, Belgii, Szwecji, Francji, Kanady, Zambii. Byli też franciszkanie z Japonii, gdzie przed wojną pełnił posługę nowy błogosławiony. Z całego świata przybyło 20 tysięcy członków Rycerstwa Niepokalanej, które liczyło wówczas 3 miliony członków.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter