29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pan i dziwny zwierz

Ocena: 0
493

Wszystko zaczęło się od znalezienia kafelka, podczas prac archeologicznych w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie, na którym był przedstawiony dziwny zwierz. Zaintrygowany tym o. Tomasz Gałuszka OP przypomina, że starożytni i średniowieczni Ojcowie Kościoła nie poprzestawali tylko na wyobrażeniach złych duchów jako bestii, które czyhają i krążą – jak pisał już święty Piotr - by pożreć człowieka. Ich wiara w demony miała oparcie biblijne.

A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatan, i był ze zwierzętami [...] (cum bestiis) (Mk 1,13).

Właśnie te zwierzęta na sposób alegoryczny, metaforyczny stały się sposobem przedstawiania wad ludzkich. O. Tomasza Gałuszka, dominikanin z Krakowa zaintrygowany owymi „bestiami”, próbuje przedstawić nam działanie demona, ale nie żeby nas straszyć, ale pokazać, że nasze często nienazwane wady mogą stać się polem działania upadłych aniołów.

Zatem, kto działa w świecie duchowym, kogo tam możemy spotkać?

Bez dozy wielkiego patosu, czasem nawet ironicznie, podobnie jak Ojcowie Pustyni, o. Gałuszka wymienia 13. bestii o łacińskich imionach i pokazuje sposób ich działania. Kogo znacie z tego towarzystwa?

Obsequentia (uległość), Exclusia (wykluczenie), Hypocrisis (hipokryzja), Desperatio (rozpacz), Crudelitas (przemoc), Luxuria (nieczystość), Gula (obżarstwo), Superbia mala (pycha), Impervia (prowadzenie na bezdroża), Garulitas (gadulstwo), Conquestio (narzekanie), Comparatio (porównywanie się), Inordinatio (bałagan) – oto katalog bestii, a jednocześnie wad, czy nawet grzechów głównych, jak nazywał je Ewagriusz z Pontu. Co nieco wiedzieli o nich: św. Tomasz z Akwinu, św. Antonin, Hugo de Sancto Caro, Mikołaj Goran, Mistrz Eckhard czy bł. Henryk Suzo. To na nich powołuje się o. Gałuszka, osadzając swoje rozważania na fundamencie Tradycji Kościoła.

Autor książki wie, że chrześcijanie dawnych czasów nie bali się „dotykać” tajemnicy zła, które zawsze próbuje odwieść człowieka od czynienia dobra, a finalnie od Boga. W jaki sposób? - Wszystkie bestie mają jedną cechę charakterystyczną, mianowicie, podobnie jak diabeł nie jest kreatywny, tak i owe bestie nie są w stanie nic stworzyć. Bestie, tak jak demon, mają jedynie imitować Boga i kłamać. A po zmartwychwstaniu Chrystusa diabeł może już tylko kłamać – pisze autor.
Nie chodzi zatem tylko o to, żeby katować się, wypominając sobie i innym wady, ale by uczynić mój świat wewnętrzny, ale i ten dookoła mnie, lepszym i piękniejszym. Chodzi o to, by pokazać, że nie jesteśmy skazani na przebywanie w bestiarium, bo Jezus nie tylko ponazywał bestie, ale jeszcze pokazał, jak je pokonać.

Diabeł jest mistrzem kłamstwa, mistrzem kopiowania, naśladowania, przedrzeźniania, ironizowania…. I będzie nas nakłaniał do tego samego, ponieważ jest czystym umysłem i inteligencją przewyższa każdego z nas. Wygrywa wtedy, kiedy mówimy sobie, że damy sami radę. Nie damy! Średniowieczni dominikanie byli ekspertami od procesów inkwizycyjnych, gdyż byli wszechstronnie wykształceni i przygotowani na konfrontację z bestiami - złymi duchami. Skorzystajmy z tej wiedzy, by znać działanie bestii!

Myślę sobie, że sporo uciechy sprawiła i sprawia Jezusowi działalność kaznodziejska o. Tomasza. Tak jest z jego książeczką - zapisem wielkopostnych rekolekcji akademickich wygłoszonych w 2016 r. w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Wyobraźmy sobie napięcie słuchaczy, emocje kaznodziei, gdy mowa jest o walce duchowej, szatanie, złych duchach…

Ale bądźmy spokojni. Słowa Ewangelii i komentarze przywołanych wyżej wielkich teologów dominikańskich sprawiają, że lektura jest przejrzysta i pożyteczna, jeśli np. zechcemy ją wykorzystać do własnego rachunku sumienia.

Tomasz Gałuszka OP, Jezus i bestie. Jak pokonać swoje wady?"
Wydawnictwo Esprit, Kraków 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter