24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Polaków: pamiętajcie nie tylko o sobie!

Ocena: 0
1523

„Pamiętajcie nie tylko o sobie i bliskich, ale także o ludziach nieznanych, zagubionych, zapomnianych, żyjących gdzieś daleko, którzy może bardziej od was potrzebują dobra, pokoju ducha, sprawiedliwości i zrozumienia” - powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas środowej audiencji ogólnej.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Oto słowa papieża skierowane do pielgrzymów polskich:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Rozważając przesłanie dzisiejszej katechezy, odmawiajcie często „Ojcze nasz”, cieszcie się bliskością Boga. Prosząc o chleb powszedni, pamiętajcie nie tylko o sobie i bliskich, ale także o ludziach nieznanych, zagubionych, zapomnianych, żyjących gdzieś daleko, którzy może bardziej od was potrzebują dobra, pokoju ducha, sprawiedliwości i zrozumienia. Niech Bóg wam błogosławi.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, czynimy starania, by coraz lepiej rozumieć modlitwę „Ojcze nasz”, której nauczył nas Pan Jezus. Chcemy coraz lepiej się modlić. Prawdziwa modlitwa odbywa się w tajemnicy sumienia, w ciszy serca, jest nieprzenikniona, wiadoma tylko Bogu. W tekście „Ojcze nasz” jest pewien brak, nie ma słowa „ja”. W pierwszej części tej modlitwy Pan Jezus uczy nas, byśmy modląc się mieli na ustach przede wszystkim słowo „Ty-Ojcze”. Modlitwa chrześcijańska jest dialogiem: „Święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja”. Prośby drugiej części „Ojcze nasz” są wypowiadane w liczbie mnogiej: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, odpuść nam nasze winy, nie wódź nas na pokuszenie, zbaw nas od złego”. W dialogu z Bogiem nie ma miejsca na indywidualizm. Owo „my”, którego uczy nas Pan Jezus, sprawia, że potrafię współczuć innym, staję się odpowiedzialny za moich braci i siostry: cierpiących, ubogich, samotnych, potrzebujących, obojętnych w wierze. Modląc się nie czujmy się lepszymi od innych, ponieważ Bóg sprawia, że słońce Jego jednakowo wschodzi nad złymi i nad dobrymi (por. Mt 5,45). Wszyscy jesteśmy braćmi umiłowanymi tego samego Ojca. Pamiętajmy, że pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości.

W dzisiejszej audiencji udział wzięły między innymi: z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu oraz z parafii św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy (diec. bielsko-żywiecka), schola z parafii Nawiedzenia NMP w Ruścu (arch. łódzka), par. św. Jana Kantego w Niebocku (arch. przemyska); parafii św. Mikołaja w Gniewie (diec. pelplińska); parafii św. Jana Chrzciciela w Łaziskach Średnich (arch. katowicka); Podopieczni i opiekunowie z Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie; Uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi; Grupa pielgrzymów z Kaszub.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter