30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarchat Moskiewski zerwał więź

Ocena: 3.8
307

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) oznajmił, że nie może utrzymywać więzi eucharystycznej z nowym zwierzchnikiem prawosławnego Kościoła Cypru arcybiskupem Jerzym III z powodu uznania przezeń autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Taką decyzję podjęto podczas obrad synodalnych 16 marca w Moskwie.

fot. www.wikipedia.org Monogram Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi, Cyryla

Dokument, uchwalony przez biskupów rosyjskich, przypomina, że Święty Synod już 20 listopada 2020 stwierdził "niemożność wymieniania imienia arcybiskupa cypryjskiego Chryzostoma II w dyptychach [wykazach głów lokalnych autokefalicznych Kościołów prawosławnych - KAI] oraz utrzymywania z nim wspólnoty modlitewnej i eucharystycznej w związku z uznaniem przezeń jednej z rozłamowych grup na Ukrainie i wymienieniem jej zwierzchnika wśród głów Kościołów autokefalicznych". Abp Chryzostom II zmarł 7 listopada 2022 a jego następcą został wybrany 24 grudnia ub.r. abp Jerzy III, który "w ślad za swym zmarłym poprzednikiem nadal wymienia lidera rozłamowców ukraińskich".

W tej sytuacji Święty Synod RKP postanowił "stwierdzić niemożność wspominania imienia arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru w dyptychach oraz pozostawania we wspólnocie eucharystycznej z nim, jak również z tym hierarchami Kościoła Cypru, którzy nawiązali lub nawiążą łączność kościelną z rozłamowcami".

Patriarchat Moskiewski już 15 października 2018, a więc jeszcze przed ogłoszeniem autokefalii PKU (6 stycznia 2019), zerwał łączność eucharystyczną z Patriarchatem Konstantynopolskim, gdy zapowiedział on udzielenie pełnej niezależności kościelnej Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. A gdy to nastąpiło, RKP zaczął stosować podobne zasady wobec tych Kościołów lokalnych, które uznały już autokefalię ukraińską. Dotychczas uczyniły to Kościoły Grecji i Cypru oraz Patriarchat Aleksandryjski.

Ale w odróżnieniu od stosunków z Konstantynopolem, aby uniknąć całkowitej izolacji w świecie prawosławnym, w wypadku tych trzech Kościołów, Moskwa nie zerwała z nimi pełnej łączności, ale przestała wymieniać w czasie liturgii imiona ich zwierzchników i tych hierarchów, którzy uznali "rozłamowców ukraińskich". Tak Kościół rosyjski określa Prawosławny Kościół Ukrainy, nie uznając nie tylko jego autokefalii, ale samego faktu istnienia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter