28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patron na trudny czas

Ocena: 5
8336

Zawierzenie ogranicza lęk spowodowany konsekwencjami pandemii i wojną w Ukrainie. - mówi Roman Smogorzewski prezydent Legionowa w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. UM Legionowo

Co zmieniło w życiu miasta zawierzenie 28 kwietnia 2021 r. mieszkańców Legionowa i regionu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?

Według mnie wpłynęło przede wszystkim na mieszkańców wierzących, którzy żyjąc w obecnych trudnych czasach, naznaczonych wieloma nowymi wyzwaniami, mają większe poczucie psychicznego bezpieczeństwa. Zawierzenie ogranicza lęk spowodowany konsekwencjami pandemii i wojną w Ukrainie.

Kształtuje miasto, rozumiane jako mała ojczyzna, oraz wspólnotę mieszkańców. Ma też wymiar kulturowy i symboliczny, budując tożsamość lokalną – dzięki odniesieniu do wspólnych wartości, tradycji, więzi społecznych, odwoływaniu się do ponadtysiącletnich korzeni chrześcijaństwa w Polsce.

Ale to nie koniec inicjatyw, bo już 28 maja patronem miasta zostanie bł. kard. Stefan Wyszyński.

 

Skąd ten pomysł?

To inicjatywa legionowskiego przedsiębiorcy Andrzeja Anuszkiewicza z Duszpasterstwa Przedsiębiorców Talent z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Słyszałem historię, że pewnego dnia przejeżdżał przez gminne miasteczko, które obchodziło właśnie święto swojego patrona. Powiedział, że wtedy zapragnął, aby oddać rodzinne Legionowo opiece bł. kard. Wyszyńskiego. Dzięki jego pomysłowi i wspólnym staraniom Legionowo będzie drugim miastem w powiecie legionowskim, które ma własnego patrona. Pierwszym jest Serock ze św. Wojciechem.

 

Jak wyglądało procedowanie wniosku?

Pan Anuszkiewicz złożył oficjalny wniosek do Urzędu Miasta Legionowo, podpisany przez ponad dwustu mieszkańców. Podanie było argumentowane zasługami prymasa Wyszyńskiego dla ojczyzny. Następnie wraz z ks. Grzegorzem Kucharskim, dziekanem dekanatu legionowskiego, spotkaliśmy się 27 stycznia br. z bp. Romualdem Kamińskim. W oczach księdza biskupa wniosek zyskał aprobatę i wsparcie, a niezbędne dokumenty zostały wysłane do Stolicy Apostolskiej. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo decyzję otrzymaliśmy szybko – 29 kwietnia.

 

Jak zareagowali mieszkańcy?

Większość odniosła się do pomysłu pozytywnie. Oczywiście znalazły się nieliczne głosy sprzeciwu, ale jestem przyzwyczajony, że niektóre osoby z zasady chcą się negatywnie wyróżnić, mając przeciwne zdanie. Potrzeba odwagi, aby podejmować decyzje, które nie spodobają się wszystkim, ale wierzę, że w przyszłości przyniosą owoce.

 

A jak będą przebiegać uroczystości?

Dzień przed ustanowieniem patrona, 27 maja o godzinie 18.00, nastąpi wprowadzenie relikwii do kościoła Najświętszego Ciała i Krwi przy ul. Piłsudskiego 47 w Legionowie. Po Mszy świętej wykład o bł. kard. Wyszyńskim wygłosi w kościele dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”. Po prelekcji rozpocznie się czuwanie w świątyni.

Następnego dnia o godz. 11.00 w parafii św. Jana Kantego przy ul. Schabowskiego 2 w Legionowie rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z objęciem patronatu nad Legionowem przez bł. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. W czasie Mszy oprawę liturgiczną przygotuje chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Po Mszy świętej zaplanowany jest piknik rodzinny na parkingu parafialnym. W organizację wydarzenia włączyli się spontanicznie wierni ze wszystkich legionowskich parafii. Wystawiony zostanie spektakl o kard. Stefanie Wyszyńskim zatytułowany „Soli Deo – Jedynemu Bogu” pod kierownictwem s. Miriam ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny w Legionowie, w którym wystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Legionowie oraz legionowska młodzież i dorośli. Przewidziane są występy zespołów parafialnych, m.in. scholi dziecięcej i zespołu TUKanty.

O godz. 15.00 repertuar przedstawi zespół TRIM, do którego należą soliści Opery Novej z Bydgoszczy, a o 16.00 w kościele odbędzie się wykład Iwony Czarcińskiej – świadka życia prymasa. Do prelekcji wprowadzi Michalina Jankowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Warszawy udostępni przy świątyni wystawę plenerową pt. „Czas to miłość”.

 

Ma Pan pomysł, jak popularyzować postać bł. kard. Wyszyńskiego?

Do różnych grup zawodowych i wiekowych trzeba docierać innymi sposobami i pomysłami. Na przykład dla małych dzieci chcemy przygotowywać konkursy malarskie na temat działalności Prymasa Tysiąclecia, a młodzież zainteresować olimpiadami wiedzy o nowym patronie miasta. Interesantom Urzędu Miasta Legionowa chcemy prezentować ciekawe wystawy tematyczne o bł. kard. Wyszyńskim.

Będziemy organizować spotkania z osobami, które zajmują się badawczo bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. W ratuszu mamy przystosowaną salę do wyświetlania filmów, z możliwością zaproszenia legionowian do oglądania bezpłatnie ekranizacji o patronie miasta. Niedaleko Legionowa, w podwarszawskiej Choszczówce, mieści się Instytut Prymasowski. Być może uda się tam zorganizować bezpłatne wycieczki dla mieszkańców. Staram się słuchać ludzi i jestem otwarty na ich inicjatywy oraz propozycje.

 

Czy w powiecie legionowskim są miejsca szczególnie związane z postacią bł. kard. Wyszyńskiego?

Tak, przy okazji uroczystości postaramy się porozmawiać ze starszymi mieszkańcami i zarchiwizować wspomnienia wizyt Prymasa Tysiąclecia w Legionowie, Jabłonnie czy Nieporęcie oraz odszukać kolejne fotografie dokumentujące pobyt bł. kard. Wyszyńskiego w powiecie legionowskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter