22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piekło w wizjach świętych

Ocena: 4.8
538

Faustyna Kowalska powiedziała, że w piekle "są jaskinie i doły tortur, gdzie każdy rodzaj agonii różni się od drugiego".

Fot. Pixabay - CC0

W historii Kościoła katolickiego różni święci i błogosławieni opisywali, jak wygląda piekło, a nawet dokładnie, gdzie zostaną umieszczeni "źli chrześcijanie", w oparciu o wizje i przesłania, które otrzymali za życia.

Struktura piekła

Święta Franciszka Rzymianka była u wejścia do piekła. Zgodnie ze świadectwem jej spowiednika, ojca Juana Mattiottiego, "ujrzała tam niezwykle wielką i straszną otchłań". Ponadto znajdował się tam znak z takim ostrzeżeniem:

To jest piekło, gdzie nie ma ani odpoczynku, ani pocieszenia, ani nadziei.

Teresa z Ávila, doktor Kościoła, opisała w swojej autobiografii, że kiedy Pan pokazał jej piekło, widziała, że znajduje się w "wejściu, które wydawało jej się bardzo długą, wąską uliczką, jak bardzo niski, ciemny i wąski piec: Podłoga wydawała się jak błoto o szkodliwym zapachu".

Według relacji bł. Anny Katarzyny Emmerich piekło, które widziała, miało "kształt ogromnego, ciemnego budynku, oświetlonego metalicznym światłem". Emmerich powiedziała, że miało wejście z "ogromnymi czarnymi drzwiami z zamkami i ryglami". Ale aniołowie je wyważyli, a wrogowie oddali cześć Chrystusowi, gdy zstąpił do piekła.

Błogosławiony powiedział, że istnieją więzienia, jaskinie, pustynie i jeziora, które prowadzą do "obrzydzenia i horroru". Faustyna Kowalska powiedziała, że w piekle "są jaskinie i doły tortur, gdzie każdy rodzaj agonii różni się od drugiego".

Męki według Boga Ojca

Czymś niezwykłym w życiu niektórych świętych jest to, że sam Bóg Ojciec przemawia do nich bezpośrednio. Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła, w swoim dziele zatytułowanym Dialog opowiada, że odwieczny Ojciec wskazał jej cztery główne męki piekielne, z których wywodzą się wszystkie inne bóle.

Według świętej Bóg Ojciec powiedział, że pierwszą męką jest to, że potępione dusze są Go pozbawione. Powoduje to taki ból, że wolałyby ogień i okrutne męki, aby móc Go zobaczyć. Ta agonia aktywuje drugą mękę, którą jest ból sumienia, ponieważ są świadomi, że z powodu własnej winy nie mogą być z Nim.

Trzecią męką jest wizja demonów, ponieważ "widząc je, lepiej znają siebie, to znaczy wiedzą, że z powodu swojej winy są ich godni". Co więcej, w demonach dusze te widzą swoją własną postać tak straszną, "że ludzkie serce nie może sobie tego wyobrazić".

Czwartą męką jest ogień. Bóg Ojciec powiedział jej, że dusza jest niematerialna i nie może zostać pochłonięta, ale że w swojej Boskiej sprawiedliwości "pozwolił jej płonąć cierpieniem, aby ją dotknąć, a nie pochłonąć". Następnie podkreślił, że ogień sprawia, że dusza cierpi z powodu wielkich cierpień, w różnych formach i w zależności od różnorodności grzechów i ciężkości winy.

Modlitwa i ofiara mogą pomóc grzesznikom nawrócić się i uniknąć piekła

13 lipca 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci z Fatimy, Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos.

Matka Boża wezwała dzieci, aby "składały ofiary za grzeszników i często powtarzały, zwłaszcza podczas składania ofiary: O Jezu, to z miłości do Ciebie, dla nawrócenia grzeszników i w zadośćuczynieniu za przestępstwa popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi".

Następnie dzieci ujrzały wizję piekła, jak później opowiadała Łucja:

Promienie światła zdawały się przenikać ziemię i widzieliśmy jakby morze ognia. Zanurzone w tym ogniu były demony i dusze w ludzkiej postaci, jak przezroczysty płonący żar, wszystkie poczerniałe lub wypalone z brązu, unoszące się w pożodze, teraz unoszone w powietrze przez płomienie, które wydobywały się z nich wraz z wielkimi kłębami dymu, teraz opadającymi z każdej strony jak iskry w ogromnych pożarach, bez wagi i równowagi, wśród krzyków i jęków bólu i rozpaczy, które nas przeraziły i sprawiły, że drżeliśmy ze strachu. (To musiał być ten widok, który spowodował, że krzyknęłam, ponieważ ludzie mówią, że mnie słyszeli). Demony można było odróżnić po ich przerażającym i odpychającym podobieństwie do przerażających i nieznanych zwierząt, czarnych i przezroczystych jak płonące węgle.

Następnie Matka Boża powiedziała dzieciom:

Kiedy odmawiacie różaniec, mówcie po każdej tajemnicy: O mój Jezu, przebacz nam, zachowaj nas od ognia piekielnego. Poprowadź wszystkie dusze do nieba, szczególnie te, które są w największej potrzebie.

 Później, gdy Hiacynta była bardzo chora, dzieliła się wieloma spostrzeżeniami, między innymi:

Grzechy, które powodują, że większość dusz idzie do piekła, to grzechy cielesne.

 

Źródło: National Catholic Register, What is Hell Like? Check Out These Visions Received by Catholic Saints, Abel Camasca/CNA/Aci Prensa, World, January 27, 2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter