20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze przebudzenie św. Józefa

Ocena: 4.8
2049

 

Jest to błędna konkluzja, bo nie bierze pod uwagę wyżej wspomnianego zestawienia snu Adama ze snem Józefa. Nawet abstrahując od tego, protestanci popełniają jeszcze bardziej zasadniczy błąd, bo zapominają, że św. Mateusz posługuje się hebrajskim językiem biblijnym. W tym języku stwierdzenie, że Józef nie zbliżał się do Małżonki, „aż” porodziła Syna, oznacza to samo, co następujące polskie zdanie: urodziła Syna bez stosunków małżeńskich z Józefem! Po prostu semicki sposób przekazu informacji jest inny niż w językach europejskich. Nie chodzi tutaj o błąd w tłumaczeniu, ale raczej o to, że ludzie czytający Pismo Święte w językach niebiblijnych mogą wyciągać błędne wnioski, nie zdając sobie sprawy z tego, że Ewangelie, w swojej ekspresji, kierują się zasadami biblijnymi często związanymi z hebrajską, aramejską oraz grecką gramatyką starożytną.

Gdyby więc pojawił się wśród nas św. Mateusz i usłyszał, że ktoś podważa trwały dziewiczy stan małżeństwa Najświętszej Maryi Panny ze św. Józefem po narodzinach Syna Bożego, zaprotestowałby stanowczo. Wykazałby osobom snującym tego rodzaju bajki, że są niedouczone. Wystarczy bowiem, abyśmy zobaczyli, w jaki sposób spójnik „aż” może być użyty w Starym i w Nowym Testamencie. A zatem w Pierwszej Księdze Samuela czytamy, że „Mikal, córka Saula, była bezdzietna aż do czasu swej śmierci” (2 Sm 6, 23). Czy na tej podstawie mamy wywnioskować, że Mikal nie rodziła dzieci tylko do chwili śmierci, ale po śmierci już zaczęła rodzić dzieci regularnie? Albo gdy Pan Jezus mówi: „jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20), czy mamy rozumieć, że Chrystus jest z nami tylko do skończenia świata, a później już nie będzie z nami?

Nikt po przeczytaniu tych zdań – i to nawet bez znajomości starożytnych języków biblijnych – nie stwierdzi, że spójnik „aż” zawsze musi funkcjonować na zasadzie stwierdzenia zmiany w stanie opisanej sytuacji. Widzimy więc, że słowa Ewangelisty, iż Józef nie zbliżał się do swej Małżonki, „aż porodziła Syna”, wcale nie są dowodem, że po narodzinach Chrystusa przestali oni żyć w dziewiczym małżeństwie. Nawet główni przedstawiciele protestantyzmu – Luter, Kalwin i Zwingli – wierzyli w trwałe dziewictwo Najświętszej Maryi Panny…

 


KATOLICKA LEKTURA BIBLII

Katolicy nie czytają Biblii jak protestanci. My uznajemy, że skoro Pismo Święte powstało w Kościele i skoro to Kościół zadecydował – z woli Chrystusa i z Jego autorytetem (por. Łk 10, 16) – które pisma należą do Biblii, a które nie, to znaczy, że Kościół jest też najwyższą instancją weryfikującą i interpretującą słowo Boże. Gdybyśmy nie mieli takiej zewnętrznej weryfikacji, bylibyśmy w rozterce, bo trzeba byłoby powiedzieć, że Biblia sama siebie uwiarygodnia i sama siebie interpretuje. Ale to samo mogą powiedzieć muzułmanie o swoim Koranie i hindusi o swoich Wedach. Nie wiedzielibyśmy, czy księgi biblijne są natchnione i dobrze przez nas zrozumiane, gdyby nie było Kościoła – filaru i podpory prawdy – który by nam o tym powiedział (por. 1 Tm 3, 15). Z tej racji, nawet jeżeli trudno nam coś zrozumieć w Piśmie Świętym, nawet jeżeli nie odnajdujemy tam odpowiedzi, które uspokajają nasze wątpliwości, to nie pozostajemy bez pomocy. Mamy bowiem Kościół. I to Kościół nas poucza o nieustannym dziewictwie Matki Bożej w nieomylnym dogmacie (KKK 499).

 


PRZESŁANIE DZIEWICZEGO MAŁŻEŃSTWA

Św. Józef rozumiał, że jego Niepokalana Małżonka należy w pełni do Ducha Świętego, a nie do niego. Nie miał względem Niej cielesnych praw małżeńskich, bo Ona jest Oblubienicą Ducha Świętego, zjednoczona z Trzecią Osobą Trójcy Przenajświętszej, jak żadna inna osoba ludzka. W zamyśle Bożym dziewicze Małżeństwo opiekuna Zbawiciela z Matką Bożą jest przykładem dla wszystkich ochrzczonych niezależnie od stanu. Dla małżonków są oni wzorem więzi oblubieńczej nacechowanej miłością, wiernością, uczciwością i nierozerwalnością. Małżonków bezdzietnych zapewniają, że Bóg uzupełnia pustkę nieobecności własnego dziecka. Małżonków adoptujących dziecko utwierdzają w przekonaniu, że rodzicielstwo to o wiele więcej niż pokrewieństwo biologiczne. Osobom samotnym, konsekrowanym i kapłanom przypominają, że życie dziewicze jest szczęśliwe, bo to Bóg obdarza największym szczęściem. Małżonków, którzy z różnych poważnych przyczyn muszą zrezygnować z cielesnego wymiaru małżeństwa, zachęcają do odkrycia bliskości małżeńskiej poza cielesnością.

Pukajmy więc często do domu nazaretańskiego, a drzwi otworzy nam po przebudzeniu św. Józef. I uczyni dla nas to, co uczynił dla swojej Przeczystej Małżonki: weźmie nas do siebie, czyli pod swoją przeczystą opiekę. Wraz z Nią pomoże nam wszystko przeżyć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter