21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Plan Ojca

Ocena: 4.85
1877

Iść wąską ścieżką, a nie szosą, poruszać się według mapy – nie zawsze jest prostą sztuką.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Dziś widzimy prawdziwego Boga, prawdziwego człowieka, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który nie pozwala się zwieść z drogi za planem zbawienia przewidzianym dla Niego przez Boga Ojca. Trzykrotne pokusy diabła, który odwołuje się do odczuwanego głodu, proponuje przejęcia sterów nad całym światem i korzystanie z obietnic Pisma Świętego, mogą się wydawać najlepszym, lub nawet jedynym logicznym, scenariuszem na realizację naszych dobrych planów.

Zaspokojenie głodu zajmuje wysokie miejsce w piramidzie naszych potrzeb. Wykorzystanie okazji, by zajść wyżej w hierarchii społecznej w celu głoszenia Dobrej Nowiny, było częstym tematem nauczania niektórych świętych. Posiłkowanie się Pismem Świętym w naszych wyborach również nie wymaga dodatkowych argumentów.

A jednak Syn Boży ufa planowi Ojca. Tam, gdzie Adam czy lud wybrany w czasie swej czterdziestoletniej wędrówki odpadł w zaufaniu do Boga, Jezus Chrystus mocno się go trzyma. A co więcej, w ten sposób realizuje pełniej plan ukazywany w pokusach diabelskich.

Kamień, przemieniony w chleb dający życie, jest odzwierciedlony w rzeczywistości blisko Kalwarii, gdzie śmierć Jezusa, przypieczętowana kamieniem zamykającym grób, została pokonana Jego zmartwychwstaniem. Celebrujemy je na każdej Mszy Świętej, spożywając Boga, który stał się chlebem.

Również fakt, że na Imię Jezusa zegnie się każde kolano (por. Flp 2,10), pozwala, by i diabeł, zamiast przyjmować hołdy Boga-człowieka, został postawiony na swoim miejscu, oddając na koniec pokłon Bogu-człowiekowi.

Jakże często trzecia pokusa jest naszym udziałem. Przecież inaczej to miało wyglądać: moje małżeństwo, moje kapłaństwo, mój zawód, moje życie. Jak mówił papież Franciszek podczas czuwania na Światowych Dniach Młodziezy w Panamie: „Powiedzenie Panu »tak« to odwaga, by przyjąć życie takim, jakie jest, wraz z całą jego kruchością i małością, a często nawet ze wszystkimi jego sprzecznościami i brakiem sensu (...). Przyjęcie życia ukazuje się także, kiedy akceptujemy to wszystko, co nie jest doskonałe, czyste lub destylowane, ale tym niemniej warte jest miłości”.

Adam miał „lepsze” plany. Lud wybrany uciekający z Egiptu również. Pójście za planem Boga wobec nas jest dobrze przemyślanym, przemodlonym... rzuceniem się w przepaść. Jednak na końcu tej przepaści czekają nas kochające ramiona naszego Ojca i Boga. Obyśmy za przykładem Syna Bożego potrafili iść za Bożymi planami w naszych małych, codziennych decyzjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie
 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -