17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokój na oceanie nieskończoności

Ocena: 0
915

W życiu człowieka kluczowa jest otwartość na prawdę.

Fot. pixabay.com/CCO

W życiu człowieka kluczowa jest otwartość na prawdę. Św. Teresa Benedykta od Krzyża powiedziała, że:

kto szuka Prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział

Wszystkie ludzkie pragnienia i potrzeby ostatecznie, nie są w stanie nasycić serca człowieka. Po jakimś czasie wszystko, co stworzone okazuje się małe oraz nietrwałe. Łatwo wpaść w błąd utożsamiając przyjemność z radością. Między oboma istnieje ogromna różnica. Jedzenie wykwintnej potrawy daje poczucie przyjemności, ale nie wprawia w radość. Odczucia związane z dobrą muzyką i literaturą nie trwają bez końca, ponieważ ludzki umysł, nie jest w stanie cieszyć się nimi bez chwili wytchnienia. Człowiek doświadcza we wnętrzu, że Ten, który go stworzył, zaszczepił w nim tęsknotę za pełnią szczęścia, którą jest On sam.

W każdym prawdziwym i dobrym przeżyciu radości, piękna, tęsknoty oraz nadziei ukryty jest Stwórca jako ostateczne źródło. Spojrzenie na życie w perspektywie łaknienia nieba uwalnia od rozczarowania rzeczywistością.Zakorzenione we wnętrzu człowieka pragnienie niekończącego się życia, doskonałej prawdy i miłości wskazuje, że człowiek został stworzony dla Boga. Dlatego zadowolenie się czymś mniejszym, równałoby się zniszczeniem ludzkiej natury.

Abp Fulton J. Sheen napisał, że człowiek podobnie jak wielki statek po spuszczeniu na wodę z trudnością balansuje na płyciźnie. Tak samo ludzie są niespokojni w granicach przestrzeni i czasu zyskując pokój tylko na oceanie nieskończoności.Głęboko tę prawdę wyraził św. Tomasz z Akwinu, mówiąc, że:

Szczęścia nie znajdziesz w niczym innym, ale tylko w Bogu

Tylko w odniesieniu do niewypowiedzianego Boga, można przyjąć siebie, takim, jakim się jest z sukcesami i porażkami, uduchowieniem, a czasem powierzchownością.Poniższe słowa Katechizmu Kościoła katolickiego zapraszają do medytacji i refleksji:

Pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i  dla Boga. Bóg nie przestaje przyciągać człowieka do siebie i tylko w Bogu człowiek znajdzie prawdę i szczęście, których nieustannie szuka

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter