19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznaj Biblię na UKSW

Ocena: 0
505

– Biblia zawsze była mi bliska, ale nie miałem okazji jej bardziej zgłębić. Potrzebowałem, żeby ktoś kompetentny wyjaśnił mi pewne rzeczy, zwłaszcza pod względem historycznym – mówi Zbigniew Wrona, student drugiego roku Podyplomowego Studium Formacji Biblijnej UKSW. – Studia spełniły moje oczekiwania w stu procentach. Zajęcia są prowadzone profesjonalnie, wykładowcy zawsze są świetnie przygotowani.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Jeszcze tylko do 27 września przyjmowane są zgłoszenia na dwuletnie studia zaoczne, które dają kompetencje do prowadzenia duszpasterstwa biblijnego. PSFB to propozycja dla liderów grup parafialnych, animatorów ruchów kościelnych, a także osób konsekrowanych, katechetów i rodziców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę. Studia może też podjąć każdy, kto chce lepiej poznać Pismo Święte.

Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty, od godz. 8 do 14.45. Opłata za rok studiów wynosi 1500 zł. W programie są przedmioty dotyczące wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu, a także m.in. geografia i kultura starożytnego Bliskiego Wschodu, historia Biblii, metody pracy duszpasterskiej z Biblią, Biblia w wychowaniu czy Biblia w kulturze zachodniej i kulturach świata. W tym roku planowane jest uruchomienie dodatkowych kursów języka greckiego i hebrajskiego dla osób, które chcą samodzielnie czytać Pismo Święte w oryginale.

– Specyfiką naszych studiów jest łączenie dwóch składników: wiedzy merytorycznej oraz formacji duchowej – wyjaśnia ks. dr hab. Waldemar Linke, wykładowca UKSW. – Kompetencje merytoryczne są związane ze znajomością historii tekstu, jego tła kulturowego i języków, w których został napisany. Ale oprócz tej wiedzy istotne jest formowanie człowieka, jego postawy religijnej. I na to też chcemy zwracać uwagę: pokazywać, czym jest Pismo Święte w znaczeniu teologicznym, jak tekst biblijny żyje w Kościele.

– To bardzo praktyczna, konkretna wiedza – ocenia Zbigniew Wrona. – Można dostać wskazówki, w jaki sposób najlepiej czytać i rozważać Pismo Święte, czego unikać, jak nie wpaść w pułapki. Dzięki tym studiom przyjmuję Słowo Boże w dojrzalszy sposób – zwraca uwagę. Do nauki w PSFB zachęca jednak nie tylko osoby zaangażowane w życie Kościoła, ale także poszukujące. – W czasie wykładów można nie zgadzać się z pewnymi tezami, zadawać pytania i wyrażać swoje opinie. Wykładowcy potrafią przyjąć odmienny punkt widzenia, traktują wszystkich studentów z szacunkiem – podkreśla.

PSFB działa na UKSW już od dziecięciu lat. – Widać, że są to studia potrzebne, wciąż przyciągające osoby zainteresowane – mówi ks. Waldemar Linke.

Więcej informacji na stronie internetowej www.teologia.uksw.edu.pl/node/1545

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter