17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawda ma znaczenie

Ocena: 5
1945

Dzisiejszy świat próbuje nam wmówić, że każdy ma swoją prawdę, że jest ona relatywna, subiektywna.

„Cóż to jest prawda?” (J 18, 38) – zapytał Piłat w rozmowie z Jezusem. To bardzo dobre pytanie.

Kiedy w niedzielę Zesłania Ducha Świętego wgłębiałam się w czytania na ten dzień, zwróciłam szczególnie uwagę na to, że Pan Jezus, zapowiadając zesłanie Ducha Świętego, nazywa Go Duchem Prawdy: „Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16, 13). Sam o sobie Jezus mówi, że nie tylko zna prawdę, ale jest Prawdą: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6).

Prawda ma ogromne znaczenie.

Dzisiejszy świat próbuje nam wmówić, że każdy ma swoją prawdę, że jest ona relatywna, subiektywna. Że zależy od sytuacji albo naszych emocji.

Dzieje się dokładnie to, co zapowiada Biblia: „Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom” (2 Tm 4, 3-4).

Prawda jednak nie jest względna. Prawdy nie można dostosować do siebie. Prawda nie zależy od tego, jak się czujemy.

Św. Paweł, pisząc do Tymoteusza, daje mu taką radę: „Dołóż starania, byś sam stanął przed Bogiem jako godny uznania pracownik, który nie przynosi wstydu, trzymając się prostej linii prawdy” (2 Tm 2, 15). Swojego ucznia zachęca, by trzymał się prostej linii prawdy – wtedy będzie uznany za godnego Bożego współpracownika.

Porusza mnie historia Päivi Räsänen, fińskiej posłanki, byłej minister spraw wewnętrznych fińskiego rządu, której zostały postawione zarzuty. Za co? Za wypowiedzenie prawdy.

Otóż ta dzielna kobieta zwróciła uwagę Kościołowi, do którego należy – Ewangelicko-Luterańskiemu Kościołowi Finlandii – że nie powinien popierać parady homoseksualnej. Na Twitterze zapytała, jak wpisuje się to w chrześcijańską doktrynę o homoseksualizmie, i zamieściła zdjęcie cytatu z Pisma Świętego z Listu do Rzymian, mówiącego o tym, że homoseksualizm jest grzechem.

Räsänen ani nie odnosiła się bezpośrednio do osób LGBT, ani ich nie potępiała. Raczej zaczęła bić na alarm do swoich braci w Chrystusie, sama „trzymając się prostej linii prawdy”, że błądzą. Teraz grozi jej kara więzienia – więc bardzo potrzebuje naszych modlitw!

Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy stawać za prawdą. Potrzebujemy Bożej prawdy na temat sensu i celu naszego życia, naszej tożsamości, tego, w którą stronę idzie kultura masowa, i każdej sytuacji, w której się znajdziemy. I mamy wszystko, co w tym temacie jest nam potrzebne. Mamy Ducha Świętego – Ducha Prawdy, który obiecuje nas prowadzić. Mamy Pana Jezusa – Prawdę objawioną. Mamy Słowo Boże – nasz drogowskaz do prawdy. Korzystajmy z tego! Nie ma lepszej drogi!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter