16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawdziwy obraz

Ocena: 0
1777

Wspólnota Twórców Chrześcijańskich Vera Icon łączy katolików pochodzących ze środowisk twórczych różnych miast. Od 2012 r. rozwija się w Polsce.

?Vera Icon? ? grafi ka canvas, 2014

Nazwa – Vera Icon – wyraża pragnienie wpatrywania się w jedyny Prawdziwy Obraz, jakim jest Jezus Chrystus. Sztuka zaś jest narzędziem, przez które można odkrywać Boga i doprowadzać ludzi do spotkania z Nim. Inspirujące dla wspólnoty są słowa Benedykta XVI: „Sztuka (…) zakłada przede wszystkim dar nowego spojrzenia. Warto zatem dołożyć wszelkich wysiłków, aby ponownie dotrzeć do wiary widzącej. Tam gdzie ona zaistnieje, tam i sztuka znajdzie swój właściwy wyraz”.

Patronem wspólnoty jest św. Jan Chrzciciel – ten, którego powołaniem było wskazywanie Chrystusa. Jego słowa: „Trzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał” (J, 30) są mottem wspólnoty i uczą stawiania Boga na pierwszym miejscu. Misja wspólnoty to ewangelizacja środowisk artystycznych. Duży nacisk kładzie się na codzienną formację członków. Równie ważny jest rozwój twórczości, dbanie o jakość formy i treści, nieustanne poszukiwanie prawdy, zadawanie pytań. Dlatego regularnie organizowane są wystawy, plenery, autorskie projekty artystyczne.

Trzy razy w ciągu roku wspólnota organizuje ogólnopolskie rekolekcje dla twórców i organizatorów kultury. Poza tygodniowymi rekolekcjami w lipcu organizowane są weekendowe rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Szczególnie wtedy można pogłębić relację z Bogiem, ale także z drugim człowiekiem.

Wspólnota Twórców Chrześcijańskich ma ogólnopolską strukturę. W poszczególnych miastach istnieją diaspory. Obecnie są to Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów i Bielsko-Biała. Wspólnotą zarządza lider we współpracy z radą złożoną z liderów poszczególnych diaspor. Spotykają się kilka razy do roku, by podjąć decyzje o działaniach całej wspólnoty i omówić bieżące sprawy. Forma prawna to stowarzyszenie katolickie Vera Icon. Ma także ogólnopolskiego duszpasterza – o. Tomasza Biłkę OP.

Wspólnota integruje szerokie środowisko twórców chrześcijańskich. Otwiera się na współpracę w różnych dziedzinach: malarstwa, rysunku, rzeźby, wnętrz sakralnych, grafiki projektowej, grafiki warsztatowej, filmu, multimediów, muzyki, scenografii, fotografii, mody, projektowania, designu, poezji itp. Współpracuje także z różnymi organizacjami i instytucjami, by realizować swoje cele.

Do Vera Icon nie należą wyłącznie artyści. Zarówno na spotkania w poszczególnych miastach, jak i na rekolekcje zapraszani są twórcy sztuki z różnych dziedzin, a także działacze kultury oraz ci, którzy swoją aktywnością – np. prawnik, księgowy, menedżer – mogą przyczynić się do wzrostu grupy.

Wspólnota tworzy wydarzenia i bierze czynny udział w tych już organizowanych. Prowadzi przede wszystkim działalność kulturalną w trosce o integralny rozwój człowieka w oparciu o uniwersalne wartości kulturalne, moralne i religijne. Wspiera pracę chrześcijańskich twórców kultury oraz tworzy warunki do wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami. Podejmuje działania promujące sztukę sakralną i świecką tworzoną przez artystów katolickich. Podejmuje szeroko pojętą edukację kulturalną i religijną. Inicjuje i wspiera przedsięwzięci o charakterze kulturalnym, artystycznym, religijnym. Dokonuje się to przez organizację imprez kulturalnych, jak wystawy, akcje artystyczne, happeningi, akcje społeczne, plenery, warsztaty, konferencje, seminaria, szkolenia, wykłady, koncerty, prelekcje, spotkania edukacyjne. Członkowie wspólnoty wykonują usługi i zamówienia w ramach kultury i sztuki. Vera Icon podejmuje też działania zmierzające do stworzenia szeroko pojętej prezentacji twórczości katolickiej poprzez trwałe i czasowe realizacje dla przestrzeni publicznej, w tym organizowanie targów, wystaw, plenerów.

Takie działania podejmowane są na szczeblu ogólnopolskim oraz lokalnym. We wspólnocie w Warszawie, której spotkania odbywają się co tydzień w klasztorze Ojców Dominikanów przy ul. Freta 10, podejmowane są, oprócz dzielenia się Słowem Bożym, dyskusje o sztuce, prezentacje własnej twórczości, seminaria, wystawy, spotkania z zaproszonymi gośćmi, warsztaty, konferencje, wykłady, plenery itp. W sierpniu podczas jarmarku dominikańskiego na Freta w dniach 15-16 sierpnia wspólnota warszawska planuje np. zorganizować warsztaty tkania gobelinu. Generalnie w swojej działalności podejmuje działania promujące sztukę sakralną i świecką tworzoną przez artystów katolickich. Inicjuje i wspiera przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, artystycznym i religijnym.

Wspólnota to, innymi słowy, Armia Bożych Twórców, którzy oddają siebie i swoją pracę twórczą na chwałę Bożą. Jej członkowie codziennie odnawiają w sobie prawdziwy obraz Jezusa, by znalazł On odbicie zarówno w życiu, jak i twórczości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter