31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przekuwanie marzeń w działanie

Ocena: 0
739

Akademia Liderów szkoli młodych ludzi realizujących przedsięwzięcia na rzecz swych lokalnych społeczności.

fot. materiały organizatora

Pod koniec lipca trzydzieścioro młodych ludzi przyjechało do benedyktyńskiego opactwa w Tyńcu, by uczestniczyć w zajęciach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W Polsce niewiele ponad 9 proc. ich rówieśników włącza się w pracę wolontariacką, oni chcą i to robią, a Akademia daje im narzędzia, by swe projekty mogli zrealizować w sposób najlepszy z możliwych.

Przyjechali z całej Polski. Marta Majewska i Jan Kozikowski są z Gdyni, poznali się na debatach oksfordzkich dla licealistów. Przywieźli ze sobą projekt takich debat dla szkół podstawowych. – Debaty nauczyły nas mówić, argumentować, prezentować się, chcemy dać szansę takiego dokształcania się młodszym uczniom – mówią. Kamil Cienkusz jest z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie z przyjaciółmi aktywnie działa w Stowarzyszeniu Koliber. – Chcemy propagować lokalny patriotyzm – mówi. Z kolegą planują poprowadzić w szkołach średnich lekcje na temat Republiki Ostrowskiej. Ania Dyla z Lublińca przywiozła do Tyńca własny projekt międzykulturowych i międzypokoleniowych spotkań integracyjnych. Gabrysia Nesterak z Krakowa przygotowuje projekt spotkań z seniorami mieszkającymi w domach spokojnej starości, Maksymilian Zych – „katowicki szlak żydowski”, a Wiktor Gornostaj z Morąga myśli o integracji dzieci ukraińskich z polskimi rówieśnikami.

Szkolenie jest intensywne. Dziesięciodniowe zajęcia trwają od godz. 9 do 22, z przerwami na posiłki. – Chcemy, żeby nasi podopieczni uczyli się od najlepszych, dlatego zatrudniamy wybitnych trenerów, mających doświadczenie w pracy warsztatowej dla dużych firm – mówi Antonina Grządkowska, koordynująca program Akademii Liderów. – Rozwijamy ich kompetencje społeczne, takie, które pomogą im później pracować z rówieśnikami, umiejętności komunikacyjne, prezentacyjne, uczymy, jak być liderem i jak zarządzać grupą – mówi o pracy tutorów Przemysław Rybarczyk, menedżer, specjalista ds. mediacji, negocjacji i rozwiązywania konfliktów, coach, konsultant i trener biznesu. – Podczas zajęć dowiadują się, że ważne jest nie tylko to, by zrobić coś dobrego, ale też, by w projekt angażować innych. Uczestnicy są dla siebie bardzo życzliwi, podsuwają sobie pomysły, bardzo się inspirują – dodaje Marta Krawczyk – psycholog, terapeutka, trener rozwoju osobistego. – Pomagamy im przekuć marzenia w plan działania – podsumowuje Justyna Krzykała – psycholog, trener, coach i facylitator.

W prowadzeniu warsztatów pomaga jako wychowawca Michał Wojtczyk, student filozofii. O uczestnikach Akademii mówi w samych superlatywach. – Imponuje mi ich otwartość, chęć poznawania świata i odwaga. W ubiegłym roku uczestniczyłem w zajęciach z konstruowania uwag krytycznych, czyli jak w merytoryczny sposób powiedzieć komuś, że zawalił. Kiedy podczas wystąpień czyjś komunikat był dla grupy niezrozumiały, nie poddawał się, mówił: chcę drugi raz spróbować. To mi zaimponowało.

Zapytane o to, co podczas warsztatów było dla nich cenne, przyjaciółki Amelia z Białegostoku i Emilka z Katowic zgodnie stwierdziły, że możliwość poznania techniki komunikatu zwrotnego FUKO i pomocnego w komunikacji z innymi modelu zachowań Extended DISC. Brzmi specjalistycznie? To pojęcia ze szkoleń menedżerskich, sprzedażowych, HR-owych. Zapamiętały je, bo jak wierzą, te umiejętności mogą wykorzystać zarówno podczas realizacji projektu, jak i w codziennym życiu. Jeśli przy okazji jakiegoś wydarzenia, koncertu, eventu ktoś zobaczy dwie sympatyczne dziewczyny rozstawiające płótna, rozdające pędzle i farby i zachęcające do malowania – to zapewne będą one. Z tak powstałych obrazów uszyją torby i sprzedadzą je na aukcjach, z których pieniądze zasilą konta placówek opiekuńczych.

Poznanie zasad negocjacji pozycyjnych i problemowych, nabranie wprawy w wystąpieniach publicznych czy wtajemniczenie w metody skutecznego fundraisera to wiedza cenna, ale prawdziwym crème de la crème tych dziesięciu dni Akademii byli goście, którzy przyjechali z bardzo ciekawymi wykładami. Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier – prawnik, wykładowca prawa rzymskiego UJ, Arkady Rzegocki – szef służby zagranicznej RP, Jolanta Rzegocka – anglista i kulturoznawca, Michał Szułdrzyński – redaktor naczelny tygodnika „Plus Minus”, bp prof. Jacek Grzybowski – filozof. – Chcemy, by te spotkania dawały uczestnikom Akademii wielostronne spojrzenie na przestrzeń publiczną, na tematy dotyczące odpowiedzialności, liderstwa, zmieniania świata, by poszerzały ich horyzonty – podkreśla Antonina Grządkowska.

Akademia Liderów od początku swej działalności wyszkoliła 205 liderów, którzy zrealizowali 143 różne projekty na rzecz swych lokalnych społeczności. W tym roku przybyło jej kolejnych trzydzieścioro młodych ludzi gotowych zmieniać nasz świat na lepszy. Patronat nad Akademią Liderów objął tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter