27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pustelnica z Żaru

Ocena: 0
682

Prawdopodobnie po raz pierwszy w blisko 100-letniej historii archidiecezji łódzkiej miały miejsce śluby pustelnicze, które na ręce metropolity łódzkiego w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny złożyła s. Anuncjata Piętka.

fot. ks. Paweł Kłys

Uroczystość odbyła się w nowo powstałej pustelni położonej we wsi Żar k. Bełchatowa. – Pustelnia nie jest odejściem donikąd. To przestrzeń, gdzie siostra będzie słuchać Słowa Bożego, które jest stwórcze, mocne, pełne miłości – o to ostatecznie chodzi. Nie żeby uciec, tylko żeby wejść w słuchanie Słowa! – mówił abp Grzegorz Ryś. – Na terenie naszej kaszewickiej parafii w małej wiosce Żar znajduje się kaplica dojazdowa pw. św. Franciszka z Asyżu, wybudowana lata temu przez mieszkańców, do której co tydzień w niedzielę przyjeżdżam, by odprawić Mszę Świętą – tłumaczy ks. Zdzisław Kuropatwa. – Do niedawna w niewielkim domku przy kaplicy mieszkał ksiądz emeryt, ale po jego śmierci dom pozostał niezamieszkany – dodaje dziekan szczercowski.

Kiedy zapadła decyzja, że siostra Anuncjata rozpocznie życie pustelnicze, gdy wybrano miejsce jej pustelni, najbliżsi siostry, bracia i szwagrowie, zabrali się za remont budynku. – Wymieniliśmy okna, ociepliliśmy budynek, zrobiono podłogi oraz nowe drzwi. Przed nami jeszcze remont poddasza, ale to na spokojnie – dodaje s. Anuncjata.

W niewielkim domku – pustelni – znalazły się: kuchnia, pokój dzienny, niewielka sypialnia oraz kaplica, gdzie nie ma jeszcze Najświętszego Sakramentu. Natomiast na poddaszu – choć to jeszcze w planach, jak zaznacza łódzka pustelnica – będzie niewielki pokoik dla tych, którzy chcieliby na chwilę przyjechać, zatrzymać się nad Słowem Bożym, odpocząć lub przeżyć swój czas pustyni.

To właśnie w kaplicy w pustelni 8 września celebrowana była Msza św., która zgromadziła rodzinę siostry Anuncjaty oraz mieszkańców parafii, którzy już od blisko pół roku wspierają pustelniczkę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (782), 18 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 04 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter