16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radość nawrócenia

Ocena: 5
2168

– Siła człowieka przejawia się w szacunku dla prawdy i umiejętności przebaczania – mówi w rozmowie z "Idziemy" abp Józef Michalik

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Józefem Michalikiem, byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia ks. Henryk Zieliński

 

Dalej spowiada się Ksiądz Arcybiskup co tydzień?

Codziennie miałbym się z czego spowiadać. Każdemu potrzebna jest taka refleksja nad własnym postępowaniem. Dlatego codziennie robię rachunek sumienia i codziennie za coś Pana Boga przepraszam.

 

Nie ma co liczyć, że z wiekiem powodów do nawracania się będzie mniej?

Może to zabrzmi dziwnie, ale ja coraz bardziej odkrywam piękno procesu nawrócenia. Bo nawrócenie wewnętrzne to coś naprawdę pięknego. Człowiek staje się twórczy, odrzucając to, co nie powinno w nim być obecne, co pochodzi z egoizmu i z pokus świata, a chce się napełnić tym, co lepsze, a nawet nadprzyrodzone – samym Bogiem. Staje w perspektywie tego, co go czeka po śmierci, w Bożej perspektywie. W tym tkwi urok nawracania się.

 

Czyli nawrócenie to nie tylko odrzucenie grzechu?

Odrzucenie grzechu to sprawa oczyszczenia, o której pisał św. Paweł, że przez chrzest umarliśmy dla grzechu, dla siebie i dla świata, a narodziliśmy się dla Chrystusa. Teraz zaś jest najwyższy czas zauważyć, że tego Chrystusa jest we mnie ciągle za mało. Ciągle na pierwszym miejscu jest moje „ja”, jakieś niewłaściwe pragnienia i zainteresowania. A przecież najważniejsza jest miłość bliźnich, cierpiących, zagrożonych, i Chrystusa, który oddał za nas życie.

W nawróceniu jest i ból umierania, i radość, że Pan Bóg pozwala nam dążyć do Niego, bo On jest Życiem. Jestem tego świadomy i próbuję się tym dzielić z ludźmi, że do nieba nie może wejść nic nieczystego. Bóg musi w nas rozpoznać siebie, czyli rozpoznać Miłość, bo Bóg jest Miłością. Musimy żyć tak, aby On mógł w nas rozpoznać miłość do Boga, do bliźnich i do nieprzyjaciół. To nie takie proste, ale możliwe. Radość nawrócenia polega na tym, że człowiek przezwycięża siebie, pokonuje słabości, niewłaściwe uczucia, pokusy i zapędy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"


henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter