29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Razem w obronie życia

Ocena: 0
1277

Prawo do życia jest prawem człowieka- to nasze hasło - mówi Lidia Sankowska-Grabczuk, rzecznik II Narodowego Marszu Życia, w rozmowie z Radkiem Molendą

fot. pixabay.com/CC0

W niedzielę 22 marca ulicami Warszawy przejdzie drugi raz Narodowy Marsz Życia. Czym różni od dotychczasowych marszów pro-life?

Pomysł, by organizować Narodowy Marsz Życia, powstał podczas spotkań Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego gromadzącego katolików zaangażowanych w sprawy publiczne. Głównym organizatorem NMŻ jest Fundacja św. Benedykta, związana z Prawicą Rzeczpospolitej. Marsz nie ma jednak barw politycznych.

Mamy w Polsce wiele środowisk i organizacji opowiadających się za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, za wartościami prorodzinnymi, edukacją według zasad chrześcijańskich. Działają z tych samych pobudek, mają podobne cele, ale nie pracują razem, a niekiedy są ze sobą wręcz skonfliktowane. W efekcie mieliśmy bardzo wiele lokalnych Marszów Życia, Marszów dla Życia, Marszów Życia i Rodziny, Marszów Świętości Życia itd. Nie było jednak jednego, ogólnonarodowego marszu, który zjednoczyłby te środowiska i pozwolił, by ogrom Polaków zorientowanych pro-life mógł w jednym miejscu i czasie zamanifestować jednym głosem swoje przywiązanie do życia i pokazać, jak wspólnie jesteśmy silni. Narodowy Marsz Życia, który organizujemy w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia w Polsce, jest odpowiedzią na ten brak.

 

Jakie będą postulaty Marszu?

Chcemy, aby to był radosny przemarsz rodzin opowiadających się za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci. Mamy dwa zasadnicze postulaty.

Po pierwsze, chcemy upomnieć się o zamrożony już od kilku lat projekt „Zatrzymaj aborcję”. W Polsce ponad tysiąc dzieci rocznie ginie w majestacie prawa w wyniku aborcji eugenicznej. Chcemy jeszcze raz mocno i konkretnie przypomnieć, że – jak głosi nasze tegoroczne hasło – prawo do życia jest prawem człowieka. To niby oczywiste, ale nawet ta prawda jest przez różne środowiska kontestowana.

Po drugie, chcemy upomnieć się o konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, o wypowiedzenie genderowej konwencji stambulskiej oraz przyjęcie międzynarodowej konwencji praw rodziny.

 

W zeszłym roku wspólny dla wszystkich – pierwszy – Narodowy Marsz Życia zgromadził blisko 20 tys. osób. Jak będzie w tym roku?

Cieszy nas, że jedność środowisk pro-life realnie wchodzi w życie. To swoisty cud, że w tej ważnej inicjatywie – przez udział lub wsparcie – udało się zjednoczyć już ponad 40 organizacji. Liczymy więc, że w tym roku w NMŻ pójdzie nas znacznie więcej, niż poprzednio.

Szczególnie cieszy nas, że w NMŻ włączył się od tego roku, nie organizując własnego, osobnego marszu, największy dotychczas coroczny warszawski Marsz Świętości Życia. Swoje błogosławieństwo dali nam w tym roku i zapowiedzieli udział ordynariusze obu warszawskich diecezji: kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Mamy też błogosławieństwo przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego – co podkreśla ogólnonarodowy charakter NMŻ. Ale też mamy rok szczególny: setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, setną rocznicę Cudu nad Wisłą, rok beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Wielkim zaniedbaniem byłoby tego nie wykorzystać, zważywszy, że obaj wielcy przywódcy Kościoła byli wielkimi obrońcami życia i rodziny.

 

Inne środowiska także włączą się w Marsz?

To jest marsz centralny, ogólnopolski, by pokazać, jak jest nas wielu, pokazać naszą jedność i siłę. Niemniej jednak wiemy, że wiele marszów odbędzie się niezależnie od NMŻ. Marsze lokalne są także ważne. Nie wszyscy przecież będą mogli do Warszawy przyjechać, a także chcą zamanifestować prawo do życia i przywiązanie do wartości rodziny. Zarówno Fundacja św. Benedykta, jak i inne stowarzyszenia od lat wspierają ich organizowanie, ponieważ widzą ich sens. Chcemy jednoczyć środowisko pro-life, szanując jednocześnie tych, którzy chcą nadal realizować własne inicjatywy.

 

Jak będzie przebiegał Narodowy Marsz Życia?

W tym względzie kontynuujemy tradycję Marszu Świętości Życia. Po Mszach Świętych w obu warszawskich katedrach wszyscy spotkamy się na Placu Zamkowym i stamtąd przejdziemy w barwnym korowodzie na plac Trzech Krzyży. Tam będą przemówienia i orędzie. Kontynuujemy tradycje i w trakcie naszego Marszu odbędzie się – w ramach akcji „Pieluszka dla maluszka” – zbiórka darów dla domu Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce. Można przynieść i zostawić organizatorom do przekazania pieluszki, artykuły pielęgnacyjne dla dzieci. Na Marsz nie ma zapisów. Zapraszamy wszystkich, dla których życie ma wartość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter