7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Razem w Orszaku

Ocena: 0
1342

Orszak jest wesołym korowodem, ale głębokim w treści ewangeliczne - mówią Anna Murawska oraz Jolanta Stachacz w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot.I Świerdzerdzewska

Czym szczególnym zaskoczy nas tegoroczny Orszak Trzech Króli?

Anna Murawska: Będziemy opowiadać tę samą ewangeliczną historię. Trzej Królowie wyruszą do stajenki, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu. Ale tegoroczny Orszak będzie na wskroś kolędowy! Za Gwiazdą będą szli ludowi kolędnicy z turoniem. Na całej trasie będziemy śpiewać kolędy. Wybrzmią też na każdej ze scen. W Warszawie, podczas pokłonu, król afrykański zaśpiewa kolędę w języku suahili, król azjatycki po wietnamsku, a król europejski po łacinie. Król azjatycki „przypłynie” na kilkumetrowej łodzi, Europejski przybędzie na platformie zamienionej w warownię rzymską, a obok afrykańskiego, jadącego na wielbłądzie, będą szły ogromne wielbłądy pluszowe.

Jolanta Stachacz: Nowością w Warszawie jest Jarmark Orszakowy. Na placu Piłsudskiego będzie można kupić rękodzieło, smakołyki, gadżety związane z Orszakiem. Po części artystycznej razem z Polskim Radiem zaprosimy na wspólne kolędowanie z zespołem Pectus.

 

Dlaczego w tym roku hasłem Orszaku są słowa kolędy „Cuda, cuda ogłaszają”?

A.M.: Chcieliśmy jeszcze głębiej sięgnąć do treści tych pieśni. Opowiadają o cudzie Narodzenia Zbawiciela, przypominają nam prawdy wiary i uczą modlitwy, sprawiają, że adorujemy Dzieciątko.

J.S.: Chcemy podkreślić, że na co dzień dzieje się wokół nas wiele cudów, zachęcić do refleksji nad nimi. Chcemy też nawiązać do osoby kard. Stefana Wyszyńskiego, do cudu za jego wstawiennictwem i czekającej nas w czerwcu beatyfikacji.

A.M.: W sierpniu obchodzimy stulecie bitwy warszawskiej, która został nazwana Cudem nad Wisłą. Ta rocznica była również inspiracją do hasła.

 

Orszak Trzech Króli to największe jasełka w Europie. Jak duża po 12 latach jest ta plenerowa scena?

J.S.: W tym roku w Polsce Orszak organizują 872 miejscowości, o 120 więcej niż w ubiegłym. Na świecie orszaki odbędą się w 21 miejscach. Dołączyły m.in. Kuba, Czad, Słowacja, Szkocja, Zambia. W Polsce spodziewamy się ponad miliona uczestników. Z czterech miejscowości Orszak będzie transmitowany w telewizji publicznej przez dwie godziny.

 

Skąd się bierze zainteresowanie Orszakiem, także za granicą?

J.S: Czasami ktoś zobaczy, że w sąsiedniej miejscowości jest Orszak, albo zachęci się przez obejrzenie transmisji w telewizji. Energia wstępuje w ludzi, którzy mało udzielali się społecznie. Chętnych do zorganizowania Orszaku prosimy o zgłoszenia. Otrzymują od nas scenariusz do swobodnego korzystania, a także korony, śpiewniki i sztandary. Orszak najczęściej organizują świeccy zgromadzeni wokół parafii, ale też urzędy, szkoły, przedszkola, biblioteki, stowarzyszenia i fundacje. W innych krajach odbywa głównie za sprawą Polaków tam mieszkających, ale nie tylko. W tym roku w czerwcu na zjeździe wakacyjnym misjonarzy zainteresowaliśmy inicjatywą kilku z nich.

A.M.: Od dwóch tysięcy lat świętujemy narodziny Zbawiciela. Mamy potrzebę wynikającą z wagi tych świąt, a także z tradycji, aby gromadzić się wokół stajenki, w domach, w kościołach, a teraz również na ulicy. Ludzie przychodzą na Orszak z rodziną, z przyjaciółmi i śpiewają kolędy. Całemu miastu możemy w ten sposób przypomnieć prawdy Bożego Narodzenia.

 

Jest Pani autorką scenariuszy Orszaku. Jak one powstają?

A.M.: Scenariusz zwykle piszę w maju, żeby we wrześniu można było wysłać go do szkół czy organizatorów. Czasami jest trudno w wiosennej aurze zagłębiać się w treści Bożego Narodzenia. Czytam wielokrotnie fragmenty Ewangelii mówiące o narodzeniu Pańskim, pasterzach, pokłonie trzech króli. Staram się dostosować teksty do hasła Orszaku. Pierwsze scenariusze były przekładami Starego i Nowego Testamentu na frazy pisane wierszem. Ostatni Orszak nawiązywał do rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Pisząc teksty, skorzystałam ze znanych wypowiedzi papieskich, tytułów encyklik. W tym roku scenariusz był prosty, nie pisałam własnych tekstów, tylko do scen orszakowych dopasowałam kolędy. Wszystkie postacie będą mówiły słowami kolęd. Będziemy kolędy śpiewać, recytować oraz tańczyć. Orszak jest wesołym korowodem, ale głębokim w treści ewangeliczne. Jest już pomysł na scenariusz Orszaku 2021, ale to tajemnica.

Orszakowi towarzyszy wiele innych inicjatyw. Jakich?

A.M.: Podczas orszaku odbywa się zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”. Pieniądze kierujemy do instytucji, które organizują mądry wypoczynek dzieciom z ubogich rodzin.

J.S.: Organizujemy konkurs szopek, kulinarny, plastyczny, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Anieli grają, króle witają”, czy konkurs „Orszak z gwiazdą”.

 

Czy Orszak zmienia rzeczywistość?

J.S.: Co roku po 6 stycznia otrzymuję wiele maili, w których organizatorzy piszą, że nie ma inicjatywy, która bardziej łączy społeczność lokalną niż Orszak. Chcą go tworzyć najróżniejsze środowiska lokalne. Bardzo często słyszę też, że nie ma innego dnia, w którym na ulicach byłoby więcej radosnych osób niż 6 stycznia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter