12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie żłóbka w Betlejem

Ocena: 0
1470

Franciszkanie w Ziemi Świętej otrzymali w prezencie od papieża Franciszka cząstkę relikwi żłóbka Dzieciątka Jezus, czczonych w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

fot. PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej o. Francesco Patton przyjął relikwie 29 listopada w Jerozolimie. Wierni mogli oddać im hołd po Mszy Świętej w centrum pielgrzymkowym Notre Dame w Jerozolimie. Następnie w procesji przeprowadzono je na uroczyste nieszpory w klasztorze franciszkanów na Starym Mieście. W sobotę 30 listopada zostały uroczyście przeniesione do Betlejem, gdzie były wystawione w katolickim kościele św. Katarzyny, sąsiadującym z Bazyliką Narodzenia.

Delegat apostolski w Jerozolimie abp Leopoldo Girelli powiedział, że przekazanie relikwii stanowi gest sympatii Franciszka dla narodu palestyńskiego. Natomiast chrześcijański burmistrz Betlejem Anton Salman stwierdził, że powrót relikwii żłóbka do Betlejem był możliwy dzięki staraniu prezydenta Abbasa podczas jego wizyty w Watykanie.

Relikwie żłóbka podarował papieżowi Teodorowi I (642-649) Sofroniusz, patriarcha Jerozolimy w latach 634-638 lub 644. Papież pochodził z Jerozolimy, jego ojciec był biskupem w Ziemi Świętej. W okresie rządów Sofroniusza doszło do podboju Jerozolimy przez muzułmanów, którzy stali się nowym elementem politycznym i militarnym na Bliskim Wschodzie. W kwietniu 637 r., po wielomiesięcznym oblężeniu Jerozolimy, Sofroniusz poddał święte miasto w ręce kalifa Omara.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter