9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Robert Schuman - skuteczny polityk i święty

Ocena: 4.8
867

Robert Schuman (1886-1963) to francuski polityk, zaangażowany w kształtowanie powojennej Europy. Został uznany za jednego z założycieli Unii Europejskiej i otrzymał zaszczytny tytuł Ojca Europy. 

fot.www.wikipedia.org

W swojej działalności politycznej dążył do zjednoczenia państw europejskich, aby zbudować między nimi pokój, który oparty na współpracy, dialogu oraz szacunku dla każdego człowieka uwolniłby kontynent europejski od wojen.

Schuman urodził się w Luksemburgu, zaś jego rodzice pochodzili z Lotaryngii, dokąd wrócili niedługo po narodzinach syna. Lotaryngia należała wtedy do Niemiec i Schuman studiował na niemieckich uczelniach: w Bonn, Monachium, Berlinie, a studia ukończył ostatecznie w Strasburgu. Sytuacja terytorialna zmienia się po I wojnie światowej, kiedy Lotaryngię przywrócono Francji. Robert Schuman do polityki trafił już przed II wojną światową i aktywnie włączył się w działania rządu francuskiego. Podczas II wojny światowej po utworzeniu rządu w Vichy, Schuman zrezygnował z pełnionej wówczas funkcji.

Po zakończeniu II wojny światowej był ministrem finansów, dwukrotnym premierem Francji, ministrem spraw zagranicznych i pierwszych przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Wraz z kanclerzem RFN Konradem Adenauerem i premierem Włoch Alcide De Gasperim współpracował nad stworzeniem wspólnoty państw europejskich. Ich praca doprowadziła do podpisania Traktatu Rzymskiego z 25 marca 1957 r., który ustanowił Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która następnie przekształciła się we Wspólnotę Europejską, a w 1992 roku w Unię Europejską (UE).

Schuman to niezwykle odważny człowiek. Tuż po zakończeniu II wojny światowej podjął starania inicjujące gospodarczą pomiędzy Francją i Niemcami. Podczas deklaracji Schuman w maju 1950 r. powiedział:

Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec: podjęte działanie musi w pierwszym rzędzie dotyczyć Francji i Niemiec. Nie da się ukryć, że integracja Europy jest ogromnym i trudnym dziełem, którego dotychczas nie próbowano podjąć. Wymaga ono całkowitej zmiany stosunków między państwami europejskimi, a w szczególności między Francja i Niemcami. I to właśnie dzieło podejmujemy wspólnie, opierając się na całkowitej równości, we wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu, mimo że nasze pokolenie zaznało w najwyższym stopniu cierpienia i nienawiści.

Takie potraktowanie Niemiec jako partnerze w tym czasie nie przysporzyło mu zwolenników. Spotkał się z ostrą krytyką. Był jednak przekonany, że tylko na drodze współpracy pomiędzy państwami można zmienić sytuację w Europie. Wiedział, że narody się różnią, ale różnice są ciekawe. Wyrażają to jego słowa: „Wartość Europy, to Europa wartości”.

Schuman nie zajmował się polityką dla pieniędzy. Był politykiem wyjątkowo uczciwym. Przyświecał mu zawsze cel, aby pomagać ludziom. Z tego był znany i za to szanowany, nawet przez opozycję. Uważał, że ludzie muszą, że sobą rozmawiać. Szanował odmienność, różnorodność.

Robert Schuman był człowiekiem religijnym. „Matka Schumana wychowała swoje jedyne dziecko w atmosferze głębokiej, rzadko spotykanej religijności. Ona sama jako uczennica przebywała w instytucie prowadzonym przez francuskie siostry zakonne” .

W swoim życiu podkreślał swoją wierność wartościom chrześcijańskim. Jako gorliwy katolik zaczynał dzień modlitwą, a także prawie każdego poranka brał udział we Mszy. Jego przeciwnicy taką postawę krytykowali i zarzucali mu, że działa według wskazówek Watykanu. Po śmierci matki, rozważał poświęcić się w pełni Bogu i chciał zostać księdzem. Jednak przyjaciele, jego bliscy odradzali mu to, mówiąc, że „święci XX wieku noszą świeckie ubrania i świat potrzebuje zaangażowanych świeckich”. Modlitwa była dla niego siłą.

Robert Schuman przy całej pracy w polityce był skromnym człowiekiem. Polityka nie była dla niego drogą do kariery, lecz najlepszym sposobem, aby pomagać innym. Konrad Adenauer, niemiecki polityk i przyjaciel R. Schumana mówił o nim, że to „święty człowiek”.

Po śmierci Roberta Schumana rozpowszechniła się opinia świętości jego życia. W 1988 roku Instytut Świętego Benedykta Patrona Europy rozpoczął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. Proces ten został otwarty 9 czerwca 1990 roku przez biskupa Metz Pierre`a Raffina. 19 czerwca 2021 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana. Tym samym przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Dekret potwierdza świętość życia Ojca Europy i ukazuje go jako wzór realizacji wartości chrześcijańskich, a zarazem przybliża beatyfikację tego wybitnego polityka.

Zestawiając słowa polityk i święty być może tworzymy oksymoron. Ale życie Roberta Schumana, który był człowiekiem współpracy, dialogu potwierdza, że nawet w tak skomplikowanej sferze działalności, jak polityka, wartości moralne są ważne i przyczyniają się do budowania lepszego świata.

Autorka: Katarzyna Szewczyk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter