20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozmawiamy z Jezusem

Ocena: 5
1525

Ostatnio częściej niż zwykle zaglądam do Ewangelii św. Marka, przeznaczonej dla chrześcijan, którzy nawrócili się z pogaństwa.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Sama już myśl, że mam do czynienia z tekstem zapisanym w czasie niezbyt odległym od faktu zmartwychwstania Chrystusa – powstałym najprawdopodobniej w 65 r. po Chrystusie w Rzymie – wywołuje dreszcz. Oznacza to bowiem, że pozostaję w aurze ustnej tradycji zachowującej żywy wizerunek Jezusa, wzbogacony o interpretacje samego św. Marka.

Jezus z trudem przedzierał się do świadomości słuchaczy, głosząc wieść o nadchodzącym królestwie Bożym, długo zwlekał z ogłoszeniem, że zostanie skazany na śmierć i zabity, i że zmartwychwstanie. Musiał też prowadzić spory i polemiki z faryzeuszami, arcykapłanami, uczonymi w Piśmie. Z jednej więc strony skupiał się na niesieniu pomocy potrzebującym, chorym, cierpiącym, z drugiej dbał, by to, co mówi, docierało do jak największego grona odbiorców.

Z tej racji często posługiwał się przypowieścią, przywoływał znane wszystkim symbole, znaki dawniejszej tradycji, przypominał słowa proroków, by w ich świetle mogło się ukazywać Jezusowe przeznaczenie. Oto jedno z takich przedstawień: obraz winnicy, głęboko zakorzeniony w religijnej świadomości Żydów, a literacko opracowany przez Izajasza w sławnej i popularnej „Pieśni o winnicy”. Do niej nawiązał Jezus, sugerując, że sam został posłany do winnicy, czyli do Izraela, by przynieść ludowi ocalenie. Niestety, napotkał twardy opór ze strony rolników, a więc przywódców narodu, arcykapłanów i uczonych w Piśmie, którzy próbują Go zniesławić i doprowadzić do śmierci. Tak jak mordowano i męczono proroków, podobnie zareagowano na osobę i nauczanie Jezusa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (667), 22 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -