19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rusza dziesiąta edycja akcji AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

Ocena: 0
534

Pojutrze rusza 10. edycja akcji AdoMiS czyli Adoptuj misyjnych Seminarzystów. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Inicjatywa rozpocznie się 4 listopada, we wspomnienie twórcy i patrona seminariów duchownych - św. Karola Boromeusza.

fot. www.facebook.com/PapieskieDzielaMisyjne

Akcja Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce została zapoczątkowana w 2013 roku. W latach 2011-2022 na pomoc dla seminariów misyjnych przekazano ponad 766 tys. USD. PDM na stałe utrzymują trzy seminaria: w Moramanga na Madagaskarze, gdzie kształci się 150 kleryków; w peruwiańskim Iquitos (20 kleryków) oraz w Chabua w Indiach (także 20 kleryków).

Obecnie w akcji AdoMiS uczestniczy przeszło tysiąc osób, które na stałe wspierają seminaria duchowo i materialnie. Program polega na wspieraniu całego seminarium, a nie jednego konkretnego kleryka. W inicjatywę można włączyć się przez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej.

Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.

Jak zaznacza ks. Maciej Będziński dyrektor PDM w Polsce każdy Kościół jest godny, żeby mieć swoich kapłanów, a więc także Kościół w Ameryce Południowej, Afryce czy Azji. W Europie powołań kapłańskich ubywa, ale, jak zaznacza duchowny, tymczasem np. w jednym z seminariów w Nigerii jest 800 kleryków, a w Wietnamie na przyjęcie do seminarium trzeba czekać 2-3 lata, spełniając przy tym rygorystyczne normy.

“Chciałem serdecznie podziękować tym, którzy modlą się za seminaria w krajach misyjnych i wspierają je materialnie” - powiedział KAI ks. Będziński. Jednocześnie zachęcił do wsparcia jednego z seminariów objętych pomocą PDM. Można to uczynić m.in. poprzez stronę salvatti.edu.pl, na której trwa zbiórka internetowa na potrzeby tych placówek. “W imieniu kleryków z Afryki, Azji i Ameryki Południowej proszę o wsparcie duchowe i materialne” - powiedział dyrektor PDM.

Fundusz dla seminarzystów misyjnych w Polsce tworzą ofiary z następujących inicjatyw: AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) Misyjny Bukiet (czyli ofiary od neoprezbiterów, księży, nowożeńców i jubilatów), ofiary indywidualne przekazywane od parafii i osób indywidualnych oraz ofiary od bierzmowanych.

Szczegóły dotyczące akcji i możliwości wsparcia duchowego i materialnego znajdują się na stronie: missio.org.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter