31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Ekumeniczne w Warszawie-Wesołej

Ocena: 1.66667
662

W sobotę 21 stycznia w parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej odbyło się spotkanie ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku przebiega pod hasłem „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” (Iz,17).

Fot. Robert Śliwiński

W nabożeństwie ekumenicznym wzięli udział przedstawiciele różnych Kościołów i organizacji, którym bliska jest idea szeroko pojętego ekumenizmu. Wśród nich byli: pastor Piotr Nowak – Kościół Zielonoświątkowy, Polskie Forum Chrześcijańskie, Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna; ks. Michał Jabłoński – Kościół Ewangelicko-Reformowany, ks. Wojciech Ostrowski – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, ks. Grzegorz Giemza – Kościół Ewangelicko-Augsburski, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, Jadwiga Zalisz – dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego, ks. Sławomir Kielczyk – referent ds. ekumenicznych diecezji warszawsko-praskiej, bp Jacek Grzybowski – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Wśród wielu znaków nawiązujących do tęsknoty za jednością chrześcijan „były dwa oficjalne znaki zaproponowane przez chrześcijan z Minnesoty na tegoroczne obchody tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan. Woda w odniesieniu do wód chrztu, (…) a kamienie miały być w zamyśle połączone z wygłoszonym świadectwem. To zrobiliśmy z aktem pokutnym, także że oddaję w Boże ręce jakiś mój ciężar” – mówi o. Adam.

W homilii pastor Piotr Nowak powiedział m.in.:

Kiedy Pan Jezus mówi o tym, co przynosi szczęście, to jednocześnie nie interpretuje, że szczęściem jest należeć do Królestwa Niebios, szczęściem jest doznać pociechy, odziedziczyć ziemię, być nasyconym, dostąpić miłosierdzia i wreszcie zobaczyć Boga. Szczęściem jest zobaczyć Boga – gdzie?, w jaki sposób?, a Jezus mówi błogosławieni czystego serca.

Biskup Grzybowski w swojej wypowiedzi nawiązał do słów przewodnich tygodnia modlitw o jedność chrześcijan i mówił m.in.:

Te dwie kategorie egzystencjalne filozoficzne, społeczne, dobro i sprawiedliwość, przewodzą nam w tych modlitwach i w naszej refleksji na temat jedności wszystkich ochrzczonych. Niech zatem to spotkanie, także dzisiejsza nasza modlitwa będzie dla nas taką inspiracją abyśmy zawsze zadawali sobie pytanie jakie dobro czyni sprawiedliwość.

Jak mówi dla „Idziemy” gospodarz miejsca o. Adam Strojny:

Ekumenizm dla Wspólnoty Chemin Neuf jest rodzajem powołania. Wierzymy, że Bóg nas naprawdę zaprasza do modlitwy i pracy na rzecz jedności. Ekumenizm [red.] dla mnie jest wolą samego Jezusa, że Jezus pragnie jedności chrześcijan i nas wszystkich powołuje do współpracy z Jego pragnieniem.

Radosław Kaleta, odpowiedzialny za ekipę ekumeniczną Chemin Neuf Polska mówi dla „Idziemy”:

Ekumenizm to wspólne kroczenie po drodze za Jezusem. Jest to piękno wzajemnego ubogacania się. Czerpania od siebie nawzajem. Prawda jest i w jednej, i drugiej tradycji. Akcenty są tylko różnie rozstawione. Tak jak Apostołowie byli różnymi ludźmi w jednej wspólnocie, tak i różne tradycje chrześcijańskie są skarbem i pokazują na różnorodność Kościoła Jezusa. Ta różnorodność nie jest zagrożeniem, tylko szansą na przekraczanie siebie w drodze do Pana.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter