21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto Dziękczynienia na co dzień

Ocena: 4.95
1449

Wdzięczność powinna być stylem życia.

fot. pexels.com

Niebawem, pod koniec listopada, Amerykanie będą obchodzić Święto Dziękczynienia. Zawsze kiedy czytam powieści amerykańskich autorów, porusza mnie to, że to święto jest dla nich bardzo ważne. Bohaterowie, zazwyczaj wierzący (bo głównie po takie książki sięgam), siadają wokół stołu, oczywiście przy ogromnym pieczonym indyku do jedzenia, i na chwilę zatrzymują się, aby każdy podziękował za coś dobrego w minionym roku.

Dzień po Święcie Dziękczynienia całe Stany Zjednoczone rzucają się do sklepów na wyprzedaże z okazji tzw. Black Friday. Co ciekawe, Black Friday już ładnych parę lat temu zawitał także w Polsce. A co ze Świętem Dziękczynienia, a właściwie po prostu zatrzymaniem się, by być wdzięcznym? Czy tym także moglibyśmy się zainspirować?

Nie tak dawno w czasie porannego czytania Biblii natrafiłam na Psalm 50, a tam dwa poruszające fragmenty wzywające do wdzięczności.

Pierwszy mówi tak: „Złóż Bogu ofiarę dziękczynną i wypełnij swe śluby złożone Najwyższemu, wtedy wzywaj Mnie w dniu utrapienia: Ja cię uwolnię, a ty Mnie uwielbisz” (Ps 50, 14-15). Wdzięczność jest pewnego rodzaju ofiarą. Kiedy wszystko się dobrze układa, łatwo dziękować Bogu za wszelkie błogosławieństwa. Co jednak, gdy przechodzimy przez trudności? Właśnie wtedy wdzięczność jest naszą ofiarą. Nie czujemy tego emocjonalnie, możemy nie mieć ochoty, a jednak w wielu miejscach Pisma Świętego jesteśmy zachęcani, by dziękować nieustannie, w każdym położeniu. Na przykład 1 Tes 5, 18: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”. Bo zawsze możemy znaleźć jakiś powód do wdzięczności – że Bóg jest dobry i ma najlepsze plany względem nas, że danego dnia świeci słońce czy że generalnie żyjemy dziś w dobrobycie.

Co ciekawe, psalmista mówi także, że jeśli składamy takie ofiary dziękczynienia, torujemy drogę Bogu, by przychodził nam z pomocą w trudnych chwilach. On bardzo ceni naszą postawę wdzięczności!

Drugi werset z Psalmu 50, który mówi o dziękowaniu, brzmi następująco: „Kto składa Mi ofiarę dziękczynną, ten Mi cześć oddaje, a postępującym bez skazy ukażę Boże zbawienie” (Ps 50, 23). Ukazany jest nam tu jeszcze jeden aspekt bycia wdzięcznym – to przynosi Bogu chwałę, jest pewnego rodzaju uwielbieniem.

Bardzo porusza mnie ten temat. Wdzięczność powinna być stylem życia. Naszym codziennym, świadomym wyborem. Jeśli nie przychodzi nam naturalnie, nauczmy się jej. Jak? Praktykując! Im więcej będziemy wyrażać wdzięczność, tym bardziej będzie nas przepełniać.

A w tym roku, gdy zaleją nas dziesiątki reklam i maili z ofertami na Black Friday, przypomnijmy sobie, że dzień wcześniej jest Święto Dziękczynienia. I zacznijmy świadomie żyć wdzięcznością na co dzień.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter