25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty patriota

Ocena: 0
2950
Gdy na polską stolicę ciągnęła bolszewicka nawała, w kościołach archidiecezji warszawskiej w intencji zwycięstwa naszej armii trwała nowenna za wstawiennictwem bł. Andrzeja Boboli.
Na placu Zamkowym przy jego relikwiach złączyło się wtedy w modlitwie 100 tys. ludzi. Dzień po zakończeniu nowenny wydarzył się cud zwycięstwa. Wdzięczny Józef Piłsudski pisał w liście do Benedykta XV, że Polacy przypisują zmartwychwstanie Ojczyzny „możnemu wstawiennictwu naszych Świętych Patronów, a zwłaszcza Błogosławionemu Andrzejowi Boboli”. Komendant planował nawet szarżę na Połock, by wydostać trumnę z ciałem błogosławionego z rąk bolszewików. Odradzał mu to ówczesny nuncjusz apostolski, a od 1922 r. papież Pius XI, z którego pomocą szczątki jezuity przewieziono z Moskwy do Rzymu. On też doprowadził do kanonizacji w kwietniu 1938 r. Kiedy ciało świętego trafiło wreszcie do kraju, w triumfalnym pochodzie witały je rzesze Polaków.

Nie mieli wątpliwości, że św. Andrzej Bobola nieustannie troszczy się w niebie o sprawy ziemskiej Ojczyzny. Na początku XIX w. sam przecież zapowiedział wyzwolenie Polski. W widzeniu Alojzego Korzeniewskiego OP zaznaczył też dokładnie, że będzie jej głównym patronem. Dziwi więc, że do tej pory uznano go jedynie za patrona drugorzędnego – i to dopiero w 2002 r. Pewnie jeszcze w swoim stylu upomni się o więcej.

Jego czyny przybliża pięknie ilustrowany album Niezłomny Patron Polski. Ojcowie saletyni zebrali najważniejsze informacje o tym „łowcy dusz”, którego okrutnie umęczyli Kozacy, gdy schwytany, odmówił przejścia na prawosławie. Ich kompendium ukazuje, jak w ciągu stuleci spontanicznie rodził się kult niepokornego jezuity.

Książkę znakomicie uzupełnia dołączony film dokumentalny. Dziennikarskie śledztwo prowadzi reżyserki filmu i Krzysztofa Ziemca m.in. do ks. Józefa Niżnika, któremu Apostoł Pińszczyzny objawiał się w latach 80. w Strachocinie, a także do osób współcześnie uzdrowionych dzięki jego wstawiennictwu. W filmie zobaczymy, jak z bliska wygląda cudownie zachowane ciało świętego z warszawskiego sanktuarium przy ul. Rakowieckiej. Autorzy dokumentu podejmują też najtrudniejszy wątek – jak na jego działalność duszpasterską patrzy Kościół prawosławny.

„Święci byli i są pilnie potrzebni także naszym czasom” – pisze we wstępie do książki abp Józef Michalik. Na problemy polityczne, moralne i społeczne wolnej już Polski możemy odpowiedzieć wezwaniem jej prawdziwego opiekuna. Ten album nam o tym przypomni.


Niezłomny Patron Polski. Święty Andrzej Bobola, wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów, Kraków 2015, 64 s.

Film: scenariusz i reżyseria – Edyta Szostek, Agnieszka Pers; narrator – Krzysztof Ziemiec; produkcja – wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów 2015; 46 minut

Michał Ziółkowski
Idziemy nr 20 (503), 17 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter