21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty z Libanu na praskim Gocławiu

Ocena: 0
751

Warszawskie Sanktuarium św. ojca Pio ma od dziś nowego świętego powiernika. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata do kościoła na Gocławiu uroczyście wprowadzono relikwie św. Szarbela Makhlouf, XIX-wiecznego pustelnika i uzdrowiciela.

fot. zs/Idziemy

Rozpoczętej na Anioł Pański Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą upominał zgromadzonych, by zawsze, niezależnie od okoliczności, starali się żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła oraz, by pamiętać, że doczesność jest tylko tu i teraz, a tym, do czego dążymy jest wieczność u Boga. Hierarcha nawoływał, by wiedzieć, gdzie jest miejsce na rzeczy cesarskie – ziemskie, gdzie wieczne, duchowe – najważniejsze. Wprowadzanie relikwii uświetniło Mazowsze. Po błogosławieństwie wiernych zespół zaprosił też na koncert pieśni patriotycznych.

Św. Szarbel Makhlouf urodził się 8 maja 1828 r. w Bekaa-Kafra, w północnym Libanie, w ubogiej rodzinie chrześcijan obrządku maronickiego. Będąc jeszcze dzieckiem wyróżniał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy. Mając 23 lata wstąpił do klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Po studiach teologicznych w klasztorze w Kafifan, wrócił do klasztoru. W 1875 r. przeniósł się do niedalekiej pustelni pod wezwaniem św.. Piotra i Pawła. Pustelnicza pokorna modlitwa wypełniła bez reszty jego ziemskie życie. 16 grudnia 1898 r. podczas odprawiania Mszy Świętej doznał udaru. Zmarł kilka dni później, w wigilię Bożego Narodzenia. Pochowano go na cmentarzu klasztornym. Po pogrzebie przez 45 dni pojawiała się tam nieziemska poświata. Światło przyciągało do jego grobu tłumy wiernych. Dziś do kanonizowanego 9 października 1977 r. św. Szarbela modlą się chrześcijanie na całym świecie. O orędownictwo, wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach proszą też tego patrona rodzin wierni przybywający do jego grobu w Annaja.

W Sanktuarium św. ojca Pio Msze Święte za wstawiennictwem św. Szarbela będą sprawowane każdego 28. dnia miesiąca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -