28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty z Libanu

Ocena: 4.73333
7630

Cela św. Charbela w pustelni; fot. Erwin Jan Kozłowski

Dobrze znany dziś wizerunek świętego z długą, białą brodą, opuszczonymi oczami i wysokim kapturem nakrywającym głowę powstał dopiero po jego śmierci. Stało się to w wyniku niewytłumaczalnego pojawienia się postaci Charbela na fotografii obok czterech maronickich mnichów, którzy 8 maja 1950 r., w dniu urodzin świętego, przybyli do jego grobu i chcieli się uwiecznić podczas tej wizyty.

Cuda przypisywane wstawiennictwu świętego pustelnika ocenia się na 23-24 tys. uzdrowień fizycznych ludzi różnych nacji i wyznań. Kronika klasztorna zawiera ponad 6 tys. opisów takich przypadków. Trzy spośród uzdrowień osób obłożnie chorych pomogły w wyniesieniu Charbela na ołtarze (Iskandar Naim Obeid z Baabdate w 1937 r., Marie Abel Qamari w 1950 r. i Myriam Awad Hammana w 1967 r.).

Jednym z najbardziej spektakularnych i niewytłumaczalnych cudów jest uzdrowienie Nouhad Al-Chami, sparaliżowanej Libanki, której mogła pomóc jedynie skomplikowana operacja tętnicy szyjnej. Operacji tej dokonał sam święty w asyście innego w 1993 r. Nikt by w to nie uwierzył, gdyby nie ślady na szyi uzdrowionej. Jej misją jest obecnie świadczyć o tym cudownym, przeżytym na jawie zdarzeniu, toteż każdego 22. dnia miesiąca zdaje ona pielgrzymującym do Annaya relację ze swojego uleczenia. Grupy, które tego dnia uczestniczą w specjalnej procesji, mają możliwość spotkania z nią przy okazji nawiedzenia grobu i pustelni świętego.

Czy wzrastający kult tego świętego w szukającym sensacji współczesnym świecie można tłumaczyć jedynie niewytłumaczalnymi wydarzeniami związanymi z jego kultem? Bynajmniej; odwołując się do pism hagiograficznych innych świętych, znajdziemy szereg przykładów, kiedy o zapoczątkowaniu kultu osoby skromnej i odciętej od świata zadecydowała sama Boża interwencja poprzez cuda i nadprzyrodzone zjawiska. Należałoby raczej zastanowić się: co Bóg miał na celu, dając nam dziś takiego świętego?

Istotny jest moment jego beatyfikacji, która odbyła się podczas ceremonii zamknięcia Soboru Watykańskiego II 5 grudnia 1965 r. W ten sposób uroczystość ta zwieńczyła zainicjowany przez ojców soborowych proces otwarcia na duchowość Kościołów Wschodnich. Chociaż maronici ukryci w libańskich górach zawsze pozostawali w łącznością ze Stolicą Apostolską, to jednocześnie stanowią bramę prowadzącą do innych chrześcijan wschodnich, którzy tak dobrych relacji z Rzymem nie mieli. Święty Charbel stał się niejako zwornikiem w budowaniu zdrowych relacji w Kościele między Wschodem a Zachodem. Jedno z wezwań w litanii do świętego z Libanu określa go jako „światło oświecające Kościół Boży”!

Współcześnie jego kult może być postrzegany w kontekście narastającego problemu imigrantów oraz coraz liczniejszych aktów wrogości wobec wyznawców Chrystusa. Święty Charbel sam był świadkiem pogromów chrześcijan, teraz niejako zwraca nam uwagę na podobne problemy na Bliskim Wschodzie. I przypomina, że Bóg przychodzi nam z pomocą w naszych cierpieniach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter