26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szatan w ciemnościach łowi

Ocena: 4.9375
2207

– Istotą diabelstwa jest skrajny i nieodwracalny egocentryzm – mówi o. Jacek Salij OP.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z o. prof. Jackiem Salijem OP rozmawia Irena Świerdzewska

Czy powinniśmy bać się diabła?

Nie lekceważyłbym przestrogi apostoła Piotra, że „przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży, szukając, kogo pożreć”. Z szatanem nie ma żartów. Jest on potężny. Inteligencją też mu nie dorównamy. Warto jednak uwierzyć, że jeśli będziemy trzymać się mocno Pana Jezusa, to nie musimy bać się diabła, bo raczej to on będzie się nas bał. Sama nawet obecność Pana Jezusa powoduje panikę wśród duchów nieczystych.

Ewangelia pierwszej niedzieli Wielkiego Postu opisuje scenę kuszenia Jezusa. Dlaczego Bóg poddaje działaniu szatana swojego Syna, i to na początku Jego mesjańskiej działalności?

Pan Jezus był kuszony, bo naprawdę chciał być jednym z nas. Jednak tym się od nas różnił, że nie było w Nim grzechu. Był jak Adam. Ale szatan, któremu na początku udało się zwyciężyć Adama, z Jezusem przegrał. Potem zawsze z Nim przegrywał, a ostatecznie został pokonany w Wielki Piątek.

Natomiast 40 dni postu Pana Jezusa na pustyni nawiązuje do 40 lat drogi ludu Bożego do ziemi obiecanej. Podczas tamtej wędrówki lud wielokrotnie ulegał zwątpieniom i dopuszczał się różnych niewierności. Ale wobec Jezusa, który wyszedł na pustynię, aby poprowadzić nowy lud Boży do ziemi obiecanej życia wiecznego, szatan okazał się bezsilny. Mimo że argumenty czerpał z Pisma Świętego.

Szatan jest zdolny posługiwać się nawet Słowem Bożym?

Przewrotność to szczególnie odrażająca cecha szatana. On potrafi, jak napisał apostoł Paweł, udawać anioła światłości. Stara się kusić nas w taki sposób, żeby nam się wydawało, że chodzi mu o nasze dobro, że jest obrońcą prawdy i pobożności. Szatan to taki nasz wróg, który potrafi posługiwać się przeciwko nam nawet Słowem Bożym, Pismem Świętym. Nieraz przychodzi do nas w postaci naszego rzekomego przyjaciela, dobroczyńcy. Potrafi skusić nas nawet do tego, żebyśmy w imię miłosierdzia zabijali najsłabszych.

Skąd wzięło się imię szatana, inczej: diabła?

Oba wyrazy mają pochodzenie biblijne. Wyraz „szatan” wywodzi się z języka hebrajskiego, oznacza wroga. Z kolei grecki wyraz „diabeł” pochodzi od czasownika diaballein, tzn. rozdzielać to, co powinno być czymś jednym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (699), 10 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -