19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szukając nadziei

Ocena: 4.67333
1851

Nawet kiedy epidemia ustanie, to świat już nie będzie ten sam. - mówi abp. Henryk Hoser SAC w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim

fot.xhz

Gdzie Ksiądz Arcybiskup spędza tegoroczną Wielkanoc?

W Ołtarzewie pod Warszawą, w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów.

 

Nie w Medjugoriu?

W połowie marca pojechałem z Medjugoria do Paryża, aby tam w XVI Dzielnicy, w parafii Notre-Dame d’Auteuil przewodniczyć wieczorowi modlitewnemu, który był zorganizowany na wzór wieczorów w Medjugoriu. Przyszło wielu ludzi, kościół wypełniony był po brzegi. Kiedy po uroczystościach chciałem wrócić do Medjugoria, okazało się, że granice Bośni i Hercegowiny są już zamknięte. Skorzystałem więc z lotu czarterowego do Polski w ramach programu „Lot do domu”. Miałem nadzieję, że przez Polskę uda mi się wrócić do Medjugoria, ale i to okazało się niemożliwe. Zatrzymałem się więc w Ołtarzewie, gdzie mam mieszkanie przygotowane na emeryturę, i tu, jak wszyscy, odbywałem kwarantannę.

 

W życiu Księdza Arcybiskupa to pierwsza trudna Wielkanoc?

Nie tylko w moim życiu, ale chyba w wymiarze Kościoła powszechnego to pierwszy przypadek, kiedy w nasze największe święto celebrujemy liturgię bez fizycznego udziału wiernych. Jest to doświadczenie niezwykle dojmujące, bo wierni w tych dniach pozbawieni są udziału w Eucharystii, która jest uobecnieniem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

 

Jak Ksiądz Arcybiskup odczytuje to doświadczenie z perspektywy wiary?

To jest jakiś znak, skoro wierzymy, że Jezus Chrystus jest Panem historii. „Idziesz przez wieki, krwią znaczysz drogę, twardą od cierpień i bólu...” – mówi jeden z hymnów. Z Nim przeżywamy nasz lęk, ale także poczucie osamotnienia w wymiarze sakramentalnym. Liturgia Wielkiego Tygodnia jest przeżywaniem męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w czasie rzeczywistym, naszym tu i teraz. Ważne, abyśmy, będąc w domach, łączyli się duchowo z liturgią sprawowaną w świątyniach, a tym samym z Chrystusem. Nie zapominajmy, że rodzina jest Kościołem domowym, Kościołem w miniaturze. Warto wrócić w te dni do tradycji modlitwy rodzinnej, która była kiedyś powszechna, a dzisiaj została zaniedbana. Warto też przypomnieć, że małżonkowie i rodzice na mocy ich sakramentu pełnią potrójną misję Chrystusa: nie tylko misję zarządzania i nauczania, ale i misję uświęcania, to jest misję kapłańską w ramach Kościoła domowego.

Dzisiaj jest to czas, w którym rodzina musi odzyskać swoją rolę. Ostatnie dziesięciolecia były czasem dekadencji, degradacji i niszczenia więzi społecznych. To zjawisko jest wypadkową rozpadu rodziny, bo rodzina powinna być szkołą socjalizacji, wierności i miłości bliźniego. Doszliśmy do sytuacji, która jest nieludzka. Teraz mamy wielkie światowe rekolekcje, które skłaniają do przemyślenia spraw fundamentalnych.

 

To nie pierwsza epidemia, przez którą przechodzi współczesna ludzkość, ale tę przeżywamy szczególnie. Dlatego że dotknęła nas?

Epidemie, z którymi zmagała się ostatnio Afryka, jak choćby epidemia eboli, miały charakter lokalny. Dotykały kilku państw: Konga, Liberii i Sierra Leone. Teraz mamy sytuację inną, bo globalizacja i łatwość transportu lotniczego przyczyniły się do przeniesienia wirusa na wszystkie kontynenty. Ta epidemia rozprzestrzenia się jak pożar lasu. Wirus jest nowy, nieznany wcześniej. Nie mamy na niego szczepionki ani nawet nie znamy dokładnie mechanizmów jego działania. Stąd poczucie bezradności i zagrożenia.

 

Jak ta epidemia może wpłynąć na kształt naszego świata?

Nawet kiedy ustanie, to już nie będzie ten sam świat. Trudno przewidywać, jak będzie wyglądał, ale już wiadomo, że ta epidemia będzie początkiem głębokiego kryzysu ekonomicznego i doprowadzi do zubożenia zarówno jednostek, jak i całych państw. Przerwane zostaną łańcuchy dostaw i konsumpcji. Niektórych dóbr nie będzie dla kogo produkować, bo ludzie nie będą mieli za co ich nabyć. Głęboki kryzys już dotknął rynek usług, turystyki, lotnictwa i wielu innych dziedzin. Podźwignięcie się z tej katastrofy będzie długie i bolesne. Nie będzie takiego jak dotychczas popytu na luksus, szału zakupów i wyrzucania 1/3 zakupionej żywności do śmietnika.

 

Jest w tym szansa na zmianę hierarchii wartości?

To jest właśnie fundamentalne, że ludzie muszą w swoim życiu wiele przewartościować między tym, co absolutne i względne. Doszło bowiem do absolutyzacji materialnych standardów życia i do całkowitej relatywizacji lub zapomnienia tego, co stanowi o sensie naszej egzystencji.

 

Gdzie szukać źródła nadziei?

Musimy realnie pokładać nadzieję w Bogu, bo ludzie okazali się bezbronni i bezsilni wobec samych siebie i wobec natury. Natura, która cierpi ucisk z powodu rabunkowego podejścia do niej – jak to wynika z ósmego rozdziału Listu do Rzymian – też się czasem buntuje i upomina o swoje.

Byliśmy świadkami cichej apostazji społeczeństw zachodnich, która doprowadziła do pustoszenia kościołów, a w końcu do ich sprzedaży czy burzenia. Pustka w kościołach, której doświadczamy teraz, jest alegorią tego, co działo się przed kryzysem. Dlatego musimy na nowo złożyć nadzieję w Tym, który pokonał śmierć i zmartwychwstał. W Wielką Sobotę w Mediolanie będzie znowu pokazany Całun Turyński, który jest ikoną zmartwychwstania Chrystusa. Ma to przypomnieć nam wszystkim, że nasza nadzieja jest w Chrystusowym zmartwychwstaniu. Stworzenie bez Stworzyciela zanika (por. KDK 36).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"


henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter