26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tematy zastępcze

Ocena: 0
2670
Przybyli z Jerozolimy faryzeusze, którzy chcą poznać bliżej nauczanie Pana Jezusa, pytają o zachowanie Jego uczniów, bo przecież „po owocach poznaje się drzewo”. Nie podoba im się pewna niedbałość w postępowaniu uczniów. Prawo należy zachować w każdym detalu.
Prawo opisane w Pięcioksięgu posiadało własny komentarz przekazywany ustnie i nauczany w szkołach rabinicznych. Tradycja starszych, o którą w tej Ewangelii zapytują faryzeusze, to te przepisy, które zostały dodane do Prawa przez rabinów utrzymujących, że choć nie zostały one spisane, to jednak pochodzą od samego Mojżesza. Przez swoją mnogość przepisy te stawały się utrudnieniem dla przeciętnego Izraelity. Trudno też było powiedzieć, które z nich są najważniejsze.

Pan Jezus odpowiada faryzeuszom trochę nie wprost. Uważa, że ich pretensje są tylko tematem zastępczym, który odciąga uwagę od tego, co istotne. Istotny jest dramat człowieka, który pragnie dobra, chce doświadczyć szczęścia i osiągnąć zbawienie – i codziennie, badając swoje postępowanie, odkrywa, że nie udaje mu się to. Ten dramat człowieka to grzech, którego nie można usunąć prostym obmyciem rąk. Jest wewnątrz nas i rani ludzi wokół nas. Codziennie jesteśmy świadkami zniszczenia, które niesie: podziały i niezgoda, cierpienie niewinnych ludzi oszukanych lub wykorzystanych, chorobliwa wręcz obojętność na los drugiego człowieka, nierówności społeczne, dramaty rodzinne. W zasadzie katalog grzechów, który wymienia Pan Jezus, nie zmienia się.

Ile razy rozmawialiśmy o tym wszystkim, szukając winnego, przekonani, że możemy zrozumieć człowieka i podać prostą receptę? Niech tylko wszyscy nas posłuchają! Umiemy więc znaleźć wadę u wymagającej nauczycielki, która na pewno nie docenia naszego wspaniałego potomka, „reformujemy” własne miejsce pracy przez obmawianie szefa, a przy kawie w pięć minut znajdujemy cudowne remedium na źle działającą służbę zdrowia i w ogóle na to wszystko, co się ze światem dzieje. Niech nas tylko posłuchają.

Szukanie racji poza nami samymi, bez rozumienia dramatu, w jakim się człowiek znajduje, jest tematem zastępczym.

Czytając dzisiejszą Ewangelię, nie możemy powiedzieć, że uczniowie zostali przyłapani i teraz musi się Pan Jezus za nich tłumaczyć. W tym fragmencie widzimy raczej Pana Jezusa jako Nauczyciela, który prowadzi swoich uczniów: idąc za Nim podążają Drogą Życia i uczą się tego, co potrzebne do zbawienia. Uczą się odróżniać rzeczy istotne od tych małej wagi.

Ks. Jarosław Kotula
Autor jest wikariuszem w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie
Idziemy nr 36 (365), 2 września 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter