29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwa proces beatyfikacyjny rosyjskich męczenników katolickich XX wieku

Ocena: 0
2398

Postulator procesu beatyfikacyjnego rosyjskich męczenników katolickich XX wieku ks. Krzysztof Pożarski przebywał na Litwie. Jego wizyta była związana z faktem, że w pobliżu Góry Krzyży koło Szawli urodził się Sługa Boży ks. Franciszek Budrys, zamordowany w Ufie w listopadzie 1937 roku.

fot. materiały nadesłane

Na prośbę biskupa szawelskiego Eugenijusa Bartulisa w każdej parafii diecezji, każdego dnia wierni, jaki i księża mają się modlić o beatyfikację Sługi Bożego. Dzięki odwiedzinom ks. Pożarskiego, przez kilka dni informacje dotyczące życia, pracy kapłańskiej i męczeństwa ks. Budrysa rozpowszechniały się po całej Litwie.

Według ks. Pożarskiego, w postulaturze procesu w Petersburgu do niedawna nie było żadnej pewności co do narodowości ks. Budrysa, jednak po odwiedzeniu miejsca jego narodzin można powiedzieć, że pochodził z rodziny litewskiej. W młodości uczył się trzech języków jednocześnie: litewskiego, polskiego i rosyjskiego, dzięki czemu mówił i pisał dobrze w każdym z nich.

Postulator procesu spotkał się z proboszczem kościoła w Meškuičiai z ks. Vytautasem Ripinskisem, a także jego parafianami. W tej miejscowości w 1882 r. urodził się Franciszek Budrys i wkrótce został ochrzczony w kościele parafialnym. Następnie postulator z Rosji spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za proces beatyfikacyjny w diecezji szawelskiej, od których otrzymał kilka dokumentów dotyczących dzieciństwa i młodości Sługi Bożego.

W niedzielę, 29 lipca, ks. Pożarski wziął udział w pieszej 12-kilometrowej pielgrzymce, która wyruszyła o godzinie 11.00 spod katedry w Szawlach na Górę Krzyży. O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta odpustowa Msza św. na ołtarzu polowym pod przewodnictwem kard. Audrysa Bačkisa, którą celebrowało także 12 biskupów z Litwy i Łotwy. Msza św. była na żywo transmitowana w litewskim Radio Maria, jak i przez kanały telewizji państwowej Kultura i Lituanica. We Mszy uczestniczyło ok. 2 tys. pielgrzymów z różnych miast Litwy i z zagranicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter