22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina i objawienia fatimskie

Ocena: 0
2556

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że Portugalczycy częściej mówią o trzeciej tajemnicy fatimskiej. Przypominają proroctwo o Rosji „rozszerzającej swoje błędy” i zastanawiają się, czy słowa o „biskupie w bieli” mogą być wciąż aktualne.

fot. xhz

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie z dużą uwagą śledzą doniesienia z Ukrainy, zapewniając o swojej modlitwie oraz inicjując akcje służące modlitwie w intencji pokoju. Krótko po rosyjskiej inwazji wysłały do Lwowa figurkę Maryi, która peregrynuje po ukraińskich miejscowościach na prośbę arcybiskupa metropolity Lwowa Ihora Woźniaka z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Rektorat portugalskiego sanktuarium w niezbyt odległej przeszłości, w 2016 r., pomógł w organizacji podobnej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w syryjskim Aleppo, podczas trwającego kilka miesięcy oblężenia miasta przez wojska reżimu w Damaszku wspierane przez rosyjską armię.

Inna figurka, która niebawem zostanie wysłana z Fatimy na Ukrainę, trafi do seminarium duchownego w Worzelu, w obwodzie kijowskim. Wizerunek Maryi ma tam zastąpić statuę Matki Bożej zniszczoną przez rosyjskich żołnierzy, którzy wdarli się do ukraińskiego seminarium podczas inwazji w marcu br. Według portugalskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) figura Maryi była jednym z wielu zniszczonych przez Rosjan przedmiotów. Wśród nich znalazł się także przechowywany w tym seminarium kielich liturgiczny, który papież Jan Paweł II ofiarował ukraińskiemu Kościołowi podczas swojej pielgrzymki w 2001 r.

 


POŚWIĘCENIE ROSJI I UKRAINY

Wiele o objawieniach z 1917 r. mówiono w Portugalii w związku z poświęceniem Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca br. Uroczystość miała miejsce w Rzymie oraz w Fatimie, gdzie w imieniu Franciszka uroczystościom przewodził papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. W fatimskiej uroczystości uczestniczyli biskupi i liczne duchowieństwo, a także przedstawiciele portugalskich władz oraz ukraińskiej mniejszości narodowej. Wydarzenie odbywało się w jedności z Ojcem Świętym, który podczas podobnej celebracji organizowanej równocześnie w bazylice Świętego Piotra w Rzymie także zawierzył Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi. Ekspert ds. religijnych z Katolickiego Uniwersytetu w Lizbonie prof. Jose Teixeira wskazał na symbolikę tego wydarzenia. Przypomniał, że o konsekrowanie Rosji kilkakrotnie prosiła władze Kościoła Łucja, najstarsza z wizjonerek z Fatimy, już jako karmelitańska zakonnica. „Pierwszymi tego rodzaju wydarzeniami były uroczystości konsekracji Niepokalanemu Sercu Maryi Portugalii. Miały one miejsce w 1931 i 1938 r. Dopiero wiele lat później podobne uroczystości odbyły się w Rzymie i dotyczyły Rosji. Najważniejsze z nich miały miejsce 25 marca 1984 r., kiedy z inicjatywy św. Jana Pawła II doszło do poświęcenia całego świata Niepokalanemu Sercu Maryi” – odnotował prof. Teixeira, podkreślając, że relacje z Ukrainy przywodzą dziś na myśl zawarte w fatimskich objawieniach obrazy prześladowań oraz wojen.

 


CZAS DLA RELIGII

Katolicki działacz Miguel Monteiro podkreśla, że o „prawdopodobnym” wypełnianiu się przesłania z Cova da Iria, w tym szczególnie trzeciej tajemnicy fatimskiej, mówi się już powszechnie nie tylko w kręgach katolickich, ale również w mediach głównego nurtu. – Temat przesłania z 1917 r. poruszano w ostatnich tygodniach również w liberalnych stacjach telewizyjnych, m.in. w CNN Portugal, które tematom religijnym poświęca zazwyczaj niewiele czasu antenowego – wskazał mieszkaniec Lizbony. – Starsze pokolenie Portugalczyków przywykło do mówienia o Rosji jako zagrożeniu dla światowego pokoju, młodsze zdecydowanie mniej. W dekadzie lat 50., w czasach, kiedy moi rodzice byli dziećmi, w ich miejscowości ludzie modlili się o nawrócenie Rosji regularnie, tak jak Matka Boża prosiła pastuszków w Fatimie w 1917 r. Modlitwy o uwolnienie spod komunistycznego radzieckiego jarzma narodów Europy Wschodniej i Środkowej odbywały się de facto we wszystkich portugalskich diecezjach. Dziś ponownie mówi się o Rosji i o realnym zagrożeniu z jej strony dla Europy. Tym razem jednak już nie tylko w kręgach katolickich. Widma trzeciej wojny światowej i konfliktu nuklearnego boją się niemal wszyscy – dodał Monteiro.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter